Menu

Tip: Linux ve Windows? Žádný problém!

17.03.2023 07:53 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Tip: Linux ve Windows? Žádný problém!

Tip: Linux ve Windows? Žádný problém! | foto: Pixabay

Uživatelé systému Windows 10 a 11 mohou ve svém počítači a přímo ve Windows používat i Linux. Toto alternativní prostředí operačního systému je ale potřeba nainstalovat ručně

Potřebná komponenta Windows Subsystem pro Linux (WSL) je k dispozici v systémech Windows 10 a 11. Klepněte pravým tlačítkem myši na tlačítko „Start“ a z nabídky vyberte možnost „Terminál (správce). Pro instalaci WSL2 zadejte příkaz „wsl –install“ a pro jeho potvrzení stiskněte klávesu [Enter]. Poté se stáhnou a nainstalují požadované komponenty, což bude trvat několik minut. Pak zadejte příkaz „shutdown/r“ a stiskněte [Enter] pro restartování počítače. Poté bude trvat dalších několik minut, než bude subsystém Windows Subsystem for Linux připraven.

Ve výchozím nastavení se pod systémem Windows používá oblíbená linuxová distribuce Ubuntu, ale můžete si nainstalovat i jinou variantu. Zadejte do Terminálu příkaz „wsl --list –online“ nebo „wsl -l -o“ a stiskněte [Enter], abyste si nechali vypsat distribuce podporované systémem Windows 11.

3(1)(1)

Windows Subsystem for Linux umožňuje provoz linuxových distribucí i aplikací pod Windows | Zdroj: Windows 11

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    jak pro koho

    Dobré pro vývojáře, pro uživatele celkem k ničemu. Když si chci dát na nějaký počítač Linux tak proto abych ušetřil, Windows kvůli tomu fakt kupovat nebudu :-D

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení