Menu

Tip: Online mapa globálního světelného znečištění

22.04.2023 15:40 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Tip: Online mapa globálního světelného znečištění

Tip: Online mapa globálního světelného znečištění | foto: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Každý, kdo chce v noci pozorovat a fotografovat hvězdy a další objekty na noční obloze, si rychle všimne, že v posledních letech vzrostlo takzvané světelné znečištění. Místa, kde je ho nejmíň, snadno najdete na online mapě.

Nespočet světelných zdrojů rozjasňuje noční oblohu do té míry, že i astronomické objekty, které jsou normálně dobře viditelné, jako například Mléčná dráha, jsou sotva rozeznatelné. Ale stále existují některá místa na Zemi, kde světelné znečištění není tak hrozné. Tato místa najdete na adrese www.lightpollutionmap.info.

znecis-nahled

Na stránce lightpollutionmap.info nadete úroveň světelného znečištění na celém světě. | Zdroj: screenshot lightpollutionmap.info.

Otevřete v internetovém prohlížeči tuto webovou stránku a přibližujte si oblast, ve které se nacházíte nebo kterou chcete navštívit. Fialové a červené oblasti mají velmi vysoké světelné znečištění – většinou se jedná o větší města. Lepší jsou venkovské oblasti, které jsou v České republice často zelené. Nejlepší výhled na hvězdnou noční oblohu však budete mít ve světle, nebo dokonce tmavě modrých oblastech.
Používání webových stránek je bezplatné. Kromě toho její provozovatel nabízí za 99,99 Kč i mapovou aplikaci pro chytré telefony s Androidem a iOS. V obchodech s aplikacemi ji najdete pod názvem Light Pollution Map. Existují ale i bezplatné alternativy.

Zdroj: Light pollution map, Light pollution map  pro Android

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení