Menu

Tip pro Windows 10: odinstalování aplikace Cortana včetně všech pozůstatků

28.01.2021 07:40 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Tip pro Windows 10: odinstalování aplikace Cortana včetně všech pozůstatků

Tip pro Windows 10: odinstalování aplikace Cortana včetně všech pozůstatků | foto: Microsoft Image/GeekWire

Microsoft dělal z hlasové asistenční služby Cortana velký hit, ale ve výsledku jeho hlasová asistentka příliš užitečná není. A pokud jde o české uživatele Windows 10, tak těm je tato služba zcela zapovězena.

Přesto Microsoft ve Windows 10 instaluje aplikaci Cortana všem – bez ohledu na to, zda je v dané zemi vůbec funkční. Na rozdíl od dřívějších verzí už Cortana alespoň není přímo součástí operačního systému, ale instaluje se jako samostatná aplikace pro Windows 10. A to mimo jiné znamená, že se jí můžete celkem snadno zbavit.

Klikněte pravým tlačítkem myši na tlačítko »Start« a z kontextové nabídky zvolte »Windows PowerShell (správce)«. Tlačítkem »Ano« potvrďte v okně »Řízení uživatelských účtů« spuštění PowerShellu s oprávněním správce a pak do tohoto rozšířeného příkazového řádku zadejte příkaz »Get-AppxPackage -allusers Microsoft.549981C3F5F10 | Remove-AppxPackage« a klepněte na [Enter].

cortana1

Zbavte se Cortany: hlasová asistentka Cortana je v českých Windows 10 nefunkční. Můžete ji tedy kompletně odinstalovat. | Zdroj: Windows 10

Dále můžete příkazem »Remove-AppxProvisionedPackage –Online –PackageName Microsoft.549981C3F5F10_1.1911.21713.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe« odstranit z počítače i všechna data aplikace Cortana. Když následně restartujete počítač, služba Cortana z něj zcela zmizí. Zůstane po ní ale ještě ikona na hlavním panelu, takže klikněte na volné místo hlavního panelu pravým tlačítkem myši a zrušte označení u položky »Zobrazit tlačítko Cortany«.

Kdyby snad později bylo aktuální opět si do Windows 10 službu Cortana doinstalovat, můžete tak učinit prostřednictvím obchodu Microsoft Store, kde aplikaci Cortana jednoduše vyhledáte a můžete si ji rovnou instalovat.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Děkuji

  Ještě jak bych se rád zbavil NOTE. Dřív to šlo.
  Připadá mi to, jako s očkováním…stu­denti se dobrovolně museli nechali očkovat … jinak … nechceš, ale stejně to tam budeš mít

  Reagovat na komentář

  v tom textu neni toto lomitko " / „ale tento znak " | “.

  Reagovat na komentář

  Reagovat na komentář

  Nefunguje návod na odinstalování Cortany

  Dobrý den. Nefunguje mi návod na odinstalování Cortany. Prosila bych o pomoc.

  PC mi píše:

  Get-AppxPackage : A positional parameter cannot be found that accepts argument ‚Remove-AppxPackage‘.
  At line:1 char:1

  • Get-AppxPackage -allusers Microsoft.549981C3F5F­10 / Remove-AppxPackag …
  • ~~~~~~~~~~~~~­~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~­~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~­~~~~~~~~
   • CategoryInfo : InvalidArgument: (:) [Get-AppxPackage], ParameterBindin­gException
   • FullyQualifie­dErrorId : PositionalPara­meterNotFound,Mi­crosoft.Window­s.Appx.Package­Manager.Comman­ds.GetAppxPac­kag

   eCommand

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.