Menu

Tipy a triky pro aplikaci Google Mapy, o kterých jste dost možná nevěděli

22.06.2022 13:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Tipy a triky pro aplikaci Google Mapy, o kterých jste dost možná nevěděli

Tipy a triky pro aplikaci Google Mapy, o kterých jste dost možná nevěděli | foto: Tamas Tuzes-Katai / Unsplash

Mapy od společnosti Google jsou zdaleka nejpoužívanější navigační službou pro pěší i pro automobilisty. Každý měsíc si aplikaci v mobilu či ve webovém prohlížeči otevře na 154 milionů lidí po celém světě. Doporučíme vám pár zajímavých triků a funkcí, které byste určitě měli znát.

Přiblížení jedním prstem

Začneme něčím jednoduchým. Mapové aplikace celosvětově zpopularizovaly gesto “pinch-to-zoom”, oblíbený pohyb dvěma prsty k sobě a od sebe pro zvětšování a zmenšování obsahu. Pokud ale nemáte k dispozici oba prsty a potřebujete si něco v Mapách Google přiblížit, není problém. Zkuste jedním prstem poklepat na místo, které chcete zvětšit. Funguje to velmi intuitivně.

Mapy ví, kam se díváte

Pokud jste již někdy zkoušeli pěší navigaci Map Google, nejspíš vás zaujal modrý válec obklopující bod vaší polohy. Ten znázorňuje, kam se zrovna díváte podle držení telefonu v ruce, a tudíž dokáže skvěle poradit s orientací v prostoru. Kromě toho umí Google Mapy zobrazit i elektronický kompas, pokud byste zrovna potřebovali vědět, kudy na sever, jih, západ či východ.

Cestování v čase

Funkci Street View pravděpodobně netřeba moc představovat. Google má nafocený skoro každý kout naší planety a díky tomu vám může ukázat, jak vypadá ulice u vašeho bydliště, případně vás díky tomuto rozšířenému pohledu lépe nasměruje na místo, které hledáte.

Jestli se ale na Street View díváte na počítači, můžete si zapnout tzv. cestování časem a podívat se, jak daná místa vypadala před rokem, dvěma nebo i dál v historii. Stačí v rámci Street View rozkliknout ikonku času a pomocí lišty si vybrat, do jakého roku se chcete přesunout.

Navigace v AR 

Google Mapy Live View

Ukázka Live View | Zdroj: Google / Mapy Google press kit

Když už byla řeč o navigaci pro pěší, Mapy Google nabízí skvělou funkci v rozšířené realitě (AR). Jmenuje se Live View a je dostupná všude, kde je pokrytí Street View.

Po aktivaci v aplikaci stačí zapnout navigaci z bodu A do bodu B a telefon se přepne do režimu rozšířené reality. Přes kameru vás pak naviguje v reálném čase a de facto i v prostoru, protože přímo na displeji vidíte vodicí linky, po kterých se vydat, a také praktické šipky, které ukazují případné odbočky. Není tajemstvím, že tuto technologii Google vyvinul hlavně pro chytré brýle a AR headsety.

Mapy bez internetu

Občas se vám může stát, že se octnete na místě, kde není dobrý signál mobilního internetu. Pokud i tak potřebujete prohledat mapy nebo se rovnou nechat někam navigovat, bude se vám hodit funkce offline map. Přímo v aplikaci pro Android i iOS si můžete stáhnout kompletní mapy pro jednotlivá města či státy. Anebo jednoduše označíte na mapě plochu, kterou chcete uložit do paměti telefonu. Následně máte k těmto datům přístup kompletně bez internetu.

Zdroj: Autorský text, HelloTech, Tom’s Guide

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení