Menu

Úsporné tipy: Kolik elektřiny ušetříte věčným zapínáním a vypínáním světla

26.04.2023 13:03 | Josef Mika + Přidat komentář
Úsporné tipy: Kolik elektřiny ušetříte věčným zapínáním a vypínáním světla

Úsporné tipy: Kolik elektřiny ušetříte věčným zapínáním a vypínáním světla | foto: Pexels/Rodolfo Clix

Někteří poradci doporučují pro úsporu energie vypínat světlo. To má smysl zejména tehdy, když v místnosti nikdo není. Je však otázkou, nakolik to skutečně pomůže.

Ceny energií v poslední době konečně alespoň mírně klesají a také topná sezóna pomalu končí. Šetřit energie a tedy i svoji kapsu se ale vyplatí po celý rok.

Kolik energie ušetříte, když zhasnete světlo

Pokud jde o úsporu energie, záleží nakonec na tom, na jak dlouho světlo skutečně vypínáte. Pokud jste většinu času v jiné místnosti, světlo samozřejmě zůstane zhasnuté. Ale co když si chcete jen na chvíli odskočit na toaletu? Nebo zazvoní pošťák a musíte rozsvítit v předsíni? V takovém případě může být v závislosti na typu žárovky spotřeba dokonce vyšší než obvykle.

 • Žárovka má rozběhový proud, který je obvykle vyšší než jmenovitý proud. Pokud tedy budete světlo opakovaně zapínat a vypínat, spotřebujete více elektřiny, než kdyby svítilo stále. To platí zejména při krátkodobých změnách.
 • Kromě toho, že klasické žárovky jsou v EU již dávno zakázány, ušetříte také výměnou zdroje světla. Například LED světla obvykle spotřebují o 90 % méně energie než žárovka. Spotřeba při zapnutí se zde také snižuje.
 • Pokud máte v domácnosti stále ještě žárovky, platí pravidlo, že byste měli světlo v místnosti vypnout poté, co svítí déle než tři minuty. Jinak jen plýtváte penězi a elektřinou.
 • Ani úsporné žárovky nejsou výjimkou: při zapnutí spotřebují stejné množství elektřiny jako při provozu do pěti minut. Takže: vypněte světlo, když jste delší dobu pryč, nechte světlo rozsvícené, když místnost opustíte jen na krátkou dobu.
dragos-gontariu-jx9tyotkcko-unsplash

Vypínání světla kvůli úspoře energie má jen omezený význam. Zdroj: Unsplash/ Dragos Gontariu

Další tipy pro úsporu energie

Kromě výměny všech žárovek za LED můžete energii šetřit také změnou svého chování v domácnosti. Většinu toho určitě znáte, ale zopakovat pár základních pravidel není nikdy na škodu.

 • Například mytí nádobí spotřebuje méně energie, pokud ho myjete v plné myčce. Čím méně mycích cyklů potřebujete, tím lépe.
 • Energii můžete ušetřit také při praní prádla. Například prací cyklus na 40 stupňů vám ušetří mnohem více energie než prací cyklus na obvyklých 60 stupňů. S moderními pračkami se prádlo řádně vypere i při nízkých teplotách.
 • Teplotu vytápění je třeba zvážit zejména v případě, že je samotný dům špatně izolován. V takovém případě byste však měli teplotu snížit pouze o několik stupňů. Pokud je dům dobře izolován, stačí topit jen mírně, protože teplo zůstává v domě.

Závěr: Pokud chcete ušetřit co nejvíce energie, jsou modernější technologie a dobře izolovaný dům rozhodně vhodnější než jiné možnosti. Především zvažte, zda se vám taková změna vyplatí z hlediska nákladů.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Proboha proč já tohle čtu… asi fakt jen proto že vždycky čekám co za perlu si přečtu… fakt bída tenhle web a rádoby pisálci…

  Reagovat na komentář

  TVL

  Tvl tyhle rady to je fakt utrpení číst, každej blbej pisálek si myslí že lidi platí horentní sumy za proud a topení proto že doma svítí všemi lampami 24/7 a stejně tak 24/7 mají radiátory vyhulené na max.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení