Menu

Zpomalený počítač a není to jen váš pocit: jak systému vrátit ztracený výkon

20.05.2023 07:35 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Zpomalený počítač a není to jen váš pocit: jak systému vrátit ztracený výkon

Zpomalený počítač a není to jen váš pocit: jak systému vrátit ztracený výkon | foto: cookie_studio/Freepik

Připadá vám, že se postupem času vaše Windows i mnoho programů stále více a více zpomalují? Je to realita. Systém se časem zanese spoustou datového odpadu a na pozadí běžícími procesy, které ho mohou zbytečně brzdit.

Po určité době používání se výkon počítačů většinou začne pozvolna snižovat. Spuštění systému Windows pak trvá přibližně půl věčnosti a aplikace se spouštějí ještě déle nebo začnou zamrzat či rovnou padat.

Z teoretického hlediska by počítač opět zrychlila nová instalace operačního systému a aplikací. Ne každý se ale může nebo chce pouštět do reinstalace a kompletního nastavování celého systému, což může ve výsledku zabrat i pár hodin času.

My na to ale půjdeme jinak. Nejprve vyladíme systém Windows, a poté odstraníme brzdy operačního systému. V mnoha případech postačí k ladění nástroje, vestavěné přímo v systému Windows.

Správné restartování Windows

Pokud počítač opakovaně zamrzá, stačí někdy jen provést čistý restart. To vám může pomoci vyřešit překvapivé množství problémů s minimálním úsilím. Při běžném restartu Windows jednoduše systém obelstí, aby se celý proces zrychlil. Protože se nejedná o skutečný restart, je také možné, že váš problém bude i nadále pokračovat. Uložte všechny otevřené soubory a stiskněte klávesovou zkratu [Windows] + [R]. Pak zadáním příkazu „shutdown /g /f /t 0“ do okna „Spustit“ proveďte čistý restart.

Zastavte žrouty prostředků

taskman

Zjistěte, co váš počítač brzdí: Správce úloh vám pomůže zjistit, které aplikace nadměrně zatěžují procesor a operační paměť. S orientací pomohou i barevné indikátory. | Zdroj: Windows 11/Správce úloh

Správce úloh vám prozradí, který software aktuálně spotřebovává mnoho prostředků. Nejrychlejší způsob, jak jej spustit, je použít kombinaci kláves [Ctrl] + [Shift] + [Esc]. V systému Windows 10 se Správce úloh nejprve otevře ve velmi zjednodušeném zobrazení. Proto klikněte na volbu „Více informací“ pro jeho plnou podobu. V části „Výkon | Paměť“ můžete zjistit, jak vypadá aktuální využití operační paměti.

Pokud komponenty systému Windows a další software zabírají příliš velkou část vzácné kapacity operační paměti, přenese operační systém část obsahu RAM na pevný disk nebo SSD. A to se projeví v podobě zpoždění – resp. poklesu výkonu.

Pak je dobré přepnout na kartu „Procesy“ a kliknout na záhlaví sloupce „Paměť“. Seznam běžících procesů se tím seřadí podle aktuálního využití kapacity operační paměti. Na vrcholu pak obvykle může být například webový prohlížeč, který konzumuje značné množství prostředků. Neukázněný program můžete ukončit běžným způsobem, nebo – pokud zamrzne – můžete jej zastavit ve Správci úloh příkazem „Ukončit úlohu“.

Vyčištění automatického spouštění

autorun

Vyčištění automatického spouštění: Správce úloh vám ukáže, které programy se spouštějí automaticky se systémem Windows a upozorní, jak moc start systému zpomalují. | Zdroj: Windows 11/Správce úloh

Častým důvodem pomalého spouštění počítače i jeho následného zpomalování je software, který se při instalaci nastaví na automatické spouštění se startem Windows. Čím více softwaru se takto nahromadí, tím pomaleji Windows běží. Zde se opět hodí Správce úloh. Ve Windows 10 přepněte na kartu „Po spuštění“ a ve Windows 11 na „Spouštěné aplikace“.

Seřaďte seznam podle sloupce „Stav“ a projděte všechny položky, které jsou nastaveny na „Povoleno“. Velmi důležité jsou hlavně položky, u kterých systém Windows klasifikuje „Dopad při spouštění“ jako „Vysoký“. Po kliknutí pravým tlačítkem myši deaktivujte všechny položky, které již nejsou potřeba. Další informace získáte použitím volby „Hledat online“.

Odstranění zbytečností

Přeplněný pevný disk nebo SSD systém Windows výrazně zpomaluje, protože načtení všech potřebných dat trvá déle. Ve většině případů se navíc v počítači nachází i mnoho programů, které vlastně vůbec nepotřebujete. Otevřete systémová nastavení a klikněte na „Aplikace“ v systému Windows 10, resp. na „Aplikace | Nainstalované aplikace“ v systému Windows 11. Klikněte na volbu „Seřadit podle“ a zvolte „Velikost“ nebo „Velikost (Od největší po nejmenší)“. Pak odinstalujte všechny aplikace, které už nepotřebujete.

Vyčištění pevného disku

discclean

Vyčištění disku: nástroje vestavěné ve Windows vám pomohou identifikovat zbytečná data a zbavit se jich. Může jít až o několik GB místa na disku. | Zdroj: Windows 11/Nastavení > Systém

V průběhu používání počítače se na disku nahromadí velké množství dočasných souborů, které nebývají pravidelně odstraňovány. Znovu proto otevřete nastavení systému a přejděte na „Systém | Úložiště“. Chvíli počkejte, než Windows spočítají využité místo na disku. Poté klikněte na položku „Dočasné soubory“ a opět krátce počkejte, ne se načte seznam dat, která je možné odstranit.

Vedle tlačítka „Odebrat soubory“ pak uvidíte celkový objem úložného prostoru, který můžete získat zpět. Nezapomeňte ale projít seznam dat k odstranění a vynechat označení u těch, které chcete v počítači ponechat. Poté jednoduše klikněte na tlačítko „Odebrat soubory“.

Zákaz aplikací na pozadí

cortana

Šetřete zdroji: když už některé zbytečné systémové aplikace nemůžete z Windows odstranit, alespoň jim zakažte automatické spouštění a běh na pozadí. | Zdroj: Windows 11/Nastavení > Aplikace

Systém Windows umožňuje, aby programy, které nejsou právě aktivní, běžely na pozadí. Například aplikace Pošta ze základní výbavy Windows pak neustále kontroluje příchozí e-maily.

V systému Windows 10 otevřete nastavení systému a přejděte na „Soukromí | Aplikace na pozadí“. Zde pak najdete seznam aplikací, jejichž běh na pozadí můžete pomocí přepínače snadno zakázat. Ve Windows 11 lze to samé provést pouze individuálně pro každou aplikaci.

Vyvolejte „Nastavení“ a přejděte do části „Aplikace | Nainstalované aplikace“. Pak klikněte na tlačítko se třemi tečkami vedle zvolené aplikace, vyberte „Upřesnit možnosti“ a poté v nabídce „Oprávnění pro aplikace na pozadí“ zvolte „Nikdy“.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Dotaz

    Nevím jestli to s tím souvisí, ale nevím čím to může být. Včera mi šlo hůř CoD cold war2 a když jsem se podíval kolik si hra bere ram, bylo to kolem 5gb … Ale preklikl jsem na vyjádřit v procentech a ukázalo to 75% což vůbec nesedí k velikosti 16gb… Po resetu jsem si taky všiml že rám běží na 2133 místo na 3600… Já nic neměnil tak nevím co se děje. Nějaká rada??? Diky

    Reagovat na komentář

    Je v něčem výhoda šroubovaného restartu nad prostým standardním vypnutím do úplného off a znovuzapnutím ? To navíc léčí i dezorientovaný HW, třeba divně se chovající wifinu. A potom ještě: nevím v čem má oporu milionkrát recyklovaná myšlenka že počítač urychlím smazáním nějakých dat. Wtf?? Windows se zasviňují procesama na pozadí a balastem v registrech, ne obsazenýma sektorama na sisku. U rotačních HDD by se dalo možná spekulovat o vystavování hlavy na vzdálenější cylindry ale stroje s SSD na tom nejsou ve woknech zásadně líp. Jsou různé recepty na údržbu oken, ale nejlepší je hygiena, je bezpracná. Dodržet zásadu na stroji pro práci nebrouzdat bůhvíkde a neinstalovat bůhvíco. Na to mít jiné počítače. Něco jako formální a neformální oblečení. Sako je jen na něco, ne na všechno.

    Reagovat na komentář

    Reakce na Qqq: nechápu váš příspěvek. Pokud windows nemate rád a nepoužíváte jej, proč tento článek čtete? Pominu styl vyjadřování …

    Reagovat na komentář

    Jako fakt „shutdown /g /f /t 0“? Normální restart provede totéž lépe. Dovolí aplikacím se korektně ukončit (nepřijdete o data) na rozdíl od parametru „/f“ a po restartu se automaticky nepřihlásí, jako s parametrem „/g“. Parametr „/t 0“ je vynucení shutdownu okamžitě (za 0 sekund).
    Ono je rozdíl mezi „vypnutím“ a „restartovaním“ – to je pravda proto je vhodné Windows po aktualizaci nechat občas restartovat i mimo aktualizace. Pokud někdo PC nepoužívá moc často, je potřeba počítat i s 1 hodinou na rozběhnutí a doaktualizování – podle stáří HW a doby bez aktualizací.
    A pochopitelně je lepší neinstalovat žádné komerční antiviry, které na 2jádrových procesorech sežerou prakticky veškerý strojový výkon a u starších 4jádrových dobře půl výkonu. Prostě nekoukat na filmy rádoby zadarmo, nelozit po pornu a warezu, neprolézat pochybné weby a stačí základní antivir v systému, nebo třeba nějaký lehký jako Avira a podobně (ne prasácký AVG, AVAST…).

    Reagovat na komentář

    Windows 10

    Používejte Windows 11

    Reagovat na komentář

    Vynucené aktualizace.

    No a někdy počítač brutálně zpomalí vynucená aktualizace. Opět jsem se s tím setkal zrovna včera. Po aktualizaci byl počítač (win 10) v podstatě nepoužitelný. Neměl jsem čas se s tím patlat, tak jsem raději nabootoval Debian. A jelikož je to poněkolikáté, asi to tak nechám.

    Reagovat na komentář

    Stačí se podívat co nejvice zpomaluje PC/NTB

    no1 ten idiotský zabudovaný „antivirák“…
    no2 idiotský Edge
    no3 idiotské další woknows idiocie

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení