Menu

Elon Musk chystá konkurenční umělou inteligenci TruthGPT

19.04.2023 11:36 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Elon Musk chystá konkurenční umělou inteligenci TruthGPT

Elon Musk chystá konkurenční umělou inteligenci TruthGPT | foto: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Miliardář Elon Musk oznámil, že spustí platformu umělé inteligence, kterou nazývá "TruthGPT" a která bude konkurovat AI Microsoftu a Googlu. Uvedl, že OpenAI se nyní stala uzavřenou, ziskovou organizací úzce spjatou s Microsoftem.

Elon Musk rozhovoru pro Fox News kritizoval společnost OpenAI, která stojí za jazykovým modelem ChatGPT a kterou podporuje Microsoft, za to, že "trénuje umělou inteligenci ke lhaní", a uvedl také, že OpenAI už není otevřený a je úzce spjatá s Microsoftem. Obvinil také Larryho Page, spoluzakladatele společnosti Google, že nebere bezpečnost AI vážně.

"Chystám se založit něco, čemu říkám 'TruthGPT', neboli umělou inteligenci hledající maximální pravdu, která se snaží pochopit podstatu vesmíru," řekl Musk v rozhovoru s Tuckerem Carlsonem z Fox News Channel. Řekl, že TruthGPT "by mohla být nejlepší cestou k bezpečnosti", která by "pravděpodobně nevyhladila lidi".

Musk přetahuje výzkumníky v oblasti umělé inteligence ze společnosti Google patřící Alphabetu, aby založili startup, který by konkuroval OpenAI, řekli agentuře Reuters lidé obeznámení s touto záležitostí. Musk minulý měsíc zaregistroval firmu s názvem X.AI Corp.

Tento krok přišel poté, co Musk a skupina odborníků na umělou inteligenci a vedoucích pracovníků v oboru vyzvali k šestiměsíční pauze ve vývoji systémů výkonnějších, než je nově spuštěný systém GPT-4 společnosti OpenAI, s odkazem na možná rizika pro společnost.

Musk během rozhovoru s Carlsonem také zopakoval svá varování před umělou inteligencí: "Umělá inteligence je nebezpečnější než, řekněme, špatně navržené letadlo či špatně vyráběné automobily. Má potenciál civilizační destrukce," řekl.

Musk v roce 2015 spoluzaložil společnost OpenAI, ale v roce 2018 z jejího představenstva odstoupil. V roce 2019 na Twitteru napsal, že OpenAI opustil, protože se musí soustředit na společnosti Tesla a SpaceX.

Zdroj : Reuters

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení