Menu
CHIP Speedtest

Formátování médií větších kapacit na FAT32

08.12.2012 07:00 | Redakce Chip
Formátování médií větších kapacit na FAT32
Systém souborů FAT32 je patrně nejobvyklejší, a tedy i nejkompatibilnější. U paměťových karet SD nebo menších karet microSD je používán nejčastěji a podporuje ho většina zařízení, která tyto karty používají. Nové karty jsou pak naformátovány právě na FAT32. Od velikosti 48 GB se SD karty označují jako SDXC. S kartami o větší kapacitě však uživatelům operačního systému Windows vznikne problém.

 

Pokud se totiž pokusíte v systému Windows zformátovat paměťovou kartu (nebo jiné médium), narazíte na omezení – Windows podporují maximální velikost FAT32 oddílu 32 GB. To je od Microsoftu celkem zbytečné omezení, vyplývající z toho, že velké souborové systémy FAT jsou pomalé a neefektivní. Paměťovou kartu můžete zformátovat přímo v zařízení, jako je třeba digitální fotoaparát. Problémem ale je, že fotoaparáty sice systém souborů FAT32 podporují, ale při formátování mohou použít jiný souborový systém. Takto naformátovanou kartu pak ale nebudete moct použít třeba ve smartphonu nebo tabletu. Můžete však použít softwarové nástroje a zformátovat kartu SDXC na FAT32 na počítači, a to na téměř jakoukoli kapacitu. Využít můžete volně dostupné programy GParted nebo Fat32 Format (GUI). Jde ale o linuxové programy, takže vám doporučujeme vytvořit si bootovací USB flash disk se systémem Linux a s tímto programem. Můžete si také stáhnout GParted LiveCD, což je obraz bootovacího CD, a aplikace je pak tedy zcela nezávislá na operačním systému počítače.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání