Menu
CHIP Speedtest

Určete místo pořízení fotografie pomocí vyhledávače Googlu

15.04.2013 22:00 | Redakce Chip
Určete místo pořízení fotografie pomocí vyhledávače Googlu
Určitě jste již zažili situaci, že jste si u fotografií pořízených u známé přírodní scenerie nebo nějaké historické památky po několika letech nemohli vzpomenout na místo nebo název objektu.

 

S identifikací vašeho snímku vám může pomoct funkce „Vyhledávání podle obrázku“ vyhledávače Google, která je schopna najít podobně vypadající obrázky, přes které se často dostanete i k jejich textovému popisu. Existují v podstatě tři možnosti, jak můžete vyhledávač využít a najít výsledek. Za prvé můžete celkem jednoduše použít metodu drag & drop a přetáhnout fotografii do vyhledávače „Google obrázky“. Za druhé můžete kliknout vedle vyhledávacího řádku na ikonu fotoaparátu, kliknout na „Nahrát obrázek | Procházet” a najít jeho umístění. Za třetí můžete po kliknutí na ikonu fotoaparátu zadat URL fotografie.

 

Výsledek hledání samozřejmě záleží na tom, zda podobná fotografie už někde na internetu je, nejlépe je-li jich tam víc. Pokud se však jedná jen o trochu známější turistickou destinaci, patrně místo pořízení fotografie bez problémů zjistíte. Google vypíše seznam vizuálně podobných obrázků a jako první vám ukáže nejlepší odhad k tomuto obrázku. Výpis hledání tedy vypadá trochu jinak než v případě klasického textového vyhledávání.

Google váš obrázek pomocí technologie počítačového vidění porovná s obrázky v indexu obrázků Google a v dalších sbírkách obrázků. Nemusí se jednat o přesnou shodu. Google obrázek analyzuje, aby nalezl nejcharakterističtější body, čáry a textury, a vytvoří matematický model. Tento model porovnává s miliardami obrázků v indexu a analýza stránky pomůže odvodit nejlepší odhad textového popisu obrázku. Tak je možné, že Google rovnou navrhne, o jaké místo se patrně jedná.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení