Menu

Zbraň z tiskárny? Není to tak jednoduché

17.01.2014 11:12 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Zbraň z tiskárny? Není to tak jednoduché

Zbraň z tiskárny? Není to tak jednoduché | foto: CHIP

Zbraně z 3D tiskáren ukazují možnosti technologie, ovšem nikdy nenajdou praktické využití. Alespoň to si myslí David Miklas, zakladatel be3D.cz – český výrobce 3D tiskáren DeeOrange a DeeRed. Otiskujeme jeho komentář.

3d-printed-metal-gun-components-disassembled-low-res-nahled

Po nějaké době se opět na veřejnosti objevil článek o střelné zbrani z 3D tiskárny. Tentokrát americký výrobce 3D tiskáren Solid Concepts vyrobil střelnou zbraň z nerezu. Jedná se o vůbec první zbraň z 3D tiskárny, která se vizuálně i funkčně blíží klasickým střelným zbraním na rozdíl od zbraní plastových. U těch se odborná veřejnost jednoznačně shodla, že výroba zbraní touto technologií není bezpečná ani dostupná. Ovšem ani zbraně tisknuté z kovů nemají budoucnost, protože technologie výroby je velmi nákladná. Výrobci tak na zbraních prezentují možnosti technologie a využívají vytištěné zbraně jako marketingové nástroje ke zviditelnění svých technologií, což na jednu stranu pomáhá i nám zvyšovat povědomí o 3D tisku.

Nově média hovoří o zbrani vytištěné z kovu, konkrétně z nerezu. Určitě se jedná o přesnější a trvanlivější podobu zbraně z 3D tiskárny, nicméně proces od nápadu vyrobit si vlastní zbraň až po první výstřel zůstává stále zdlouhavý. Zbraň byla vyrobena především na špatně dostupné a drahé technologii. Nová zbraň využívá technologii tisku z kovového prášku, který se spojuje tavením pomocí laserového paprsku. Největším problémem této technologie je vysoká cena, která se pohybuje v řádech několika milionů korun, přičemž i samotný tisk je velmi nákladný. Mezi odbornou veřejností se také diskutuje nad kvalitou tiskového materiálu, který s vysokou pravděpodobností nedosahuje požadované pevnosti, aby se zbraň z 3D tiskárny mohla rovnat těm běžně vyráběným. Předpokládám, že vždy bude levnější a dostupnější si zbraň obstarat na černém trhu, než si kupovat 3D tiskárnu v hodnotě přesahující miliony korun.

Diskuze o zbraních a etice 3D tiskáren vznikla po prvním návrhu zbraně. Ta spustila mediální lavinu a diskuzi o etice 3D tisku. Přitom tvrzení, že zbraň si může pořídit každý, se nezakládá na pravdě. Historicky první zbraň z 3D tiskárny navrhl Cody Wilson a zbraň byla zveřejněna na Defense Distributed. Pistole byla vyrobena technologií 3D tisku z plastu a údajně měla vydržet jeden, maximálně dva výstřely. Dle našeho názoru, jakožto výrobce 3D tiskáren, se jednalo v praxi o zcela nepoužitelnou zbraň. Svou technologií byla zbraň nebezpečná spíše střelci než oběti. Přesnost zbraně byla velmi pochybná. Pro tisk zbraně z plastu je třeba využít průmyslových 3D tiskáren s vysokou kvalitou tisku a nelze tak použít menší a cenově dostupné 3D tiskárny.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.