Tip: Deset způsobů, jak spustit Správce úloh
Když nějaká aplikace zamrzne nebo se chcete podívat na vytížení systému či zkontrolovat…
TrustPort Mobile Security zneužito při útoku na klienty České spořitelny | foto: CHIP
Objevil se nový phishingový útok na klienty České spořitelny, při kterém hackeři zneužili název bezpečnostní aplikace TrustPort Mobile Security.
TrustPort oznamuje, že při nedávném phishingovém útoku na klienty České spořitelny, a.s., byl zneužit název mobilní bezpečnostní aplikace, kterou pro své zákazníky vyvinula firma TrustPort. Aplikace TrustPort Mobile Security je užitečný bezpečnostní nástroj pro majitele chytrých telefonů a tabletů. Aplikace nabízí antivirovou ochranu, webový štít, správu aplikací, zálohu dat, filtr hovorů a SMS a další funkce sloužící k ochraně citlivých dat v mobilních zařízeních uživatelů.
Zákazníci České spořitelny koncem listopadu čelili nové formě počítačového viru, který v napadeném počítači klientovi nabízel po přihlášení do internetového bankovnictví instalaci mobilní aplikace TrustPort Mobile Security. I když je tato aplikace bezpečná, útočníci zneužili její název v souvislosti s phishingovým útokem. Pokud si tedy uživatel internetbankingu České spořitelny soubor nainstaloval, ve skutečnosti si do svého mobilního zařízení stáhnul vir a umožnil tím útočníkovi, aby z tohoto infikovaného telefonu získával SMS zprávy, a to včetně zpráv pro potvrzování transakcí prováděných online. Společnost TrustPort často na svém blogu, webových stránkách a sociálních sítích upozorňuje na podvodné praktiky hackerů, kteří se stále častěji pokoušejí z uživatelů internetového bankovnictví vymámit přístupové údaje k bankovním účtům. Hackeři při tom využívají stále sofistikovanější a propracovanější metody, takže laik jen stěží rozezná tento phishingový útok. Proto bezpečnostní softwarová firma TrustPort a.s. uvádí základní rysy, jak lze rozpoznat phishing od relevantní zprávy:
- uživatel je obvykle v emailu požádán o vyplnění a odeslání důvěrných údajů (heslo, PIN, číslo platební karty, či jiná citlivá data);
- uživatel je vyzván, aby kliknul na falešnou webovou adresu (je velmi podobná originální adrese, může se lišit jen přehozením dvou písmen), případně aby si nainstaloval nějaký program;
- podvodná zpráva často obsahuje i spustitelný soubor ve formátu .exe;
- útočníci většinou používají nezabezpečený protokol http://, místo zabezpečeného protokolu https://;
- text zprávy obvykle obsahuje gramatické chyby. Zpráva může být napsaná i trochu jiným stylem, než jaký používají bankovní instituce.
Když nějaká aplikace zamrzne nebo se chcete podívat na vytížení systému či zkontrolovat…
Ne vždy se nám hodí instalovat aktualizace Windows, jakmile jsou dostupné. Třeba na cestách…
Internetový prohlížeč Firefox získal funkci pro blokování otravných lišt se soubory cookie. A…
Microsoft se stává hybnou silou v oblasti začleňování prvků umělé inteligence do každodenní…
Lidé, kteří mají srdeční implantáty, by si měli dávat pozor na různá nositelná chytrá…
Cestování časem lidstvo fascinovalo od pradávna. Nedá spát ani vědcům, kteří v posledních…
Mnoho kategorií výrobků, včetně televizorů, chytrých telefonů a tabletů, by měli být výrobci…
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější…