Menu

Úlovek hackerů z Číny: nová stíhačka F-35 JSF

21.01.2015 12:38 | Karel Kovar + Přidat komentář
Úlovek hackerů z Číny: nová stíhačka F-35 JSF

Úlovek hackerů z Číny: nová stíhačka F-35 JSF | foto: CHIP

Podle posledních zveřejněných dokumentů Edwarda Snowdena se čínským hackerům podařil neuvěřitelný kousek: krádež za 400 miliard dolarů.

Vývoj nových bojových letounů je vždy nákladná záležitost a jen málokterý stát si něco takového může dovolit. Například vývoj letounu F-35 Lightning II JSF stál přibližně 400 miliard dolarů a patří k nejdražším vojenským projektům v historii země. Jak se ale ukazuje, investice do bezpečnosti projektu byly očividně mnohem nižší, protože se čínským hackerům podařilo ukrást přibližně 50 terabajtů dat s informacemi o letounu. Podle dostupných informací byly v odcizených datech například kompletní informace o radarových systémech, principy fungování motorů nebo systémy detekce a sledování cílů.

chinahacker-nahled

Podle odhadů expertů došlo ke krádeži největšího objemu dat již v roce 2007, pravděpodobně ze serverů hlavního dodavatele – společnosti Lockheed Martin.

Podle Snowdenových dokumentů ale nebyly odcizeny pouze data týkající se tohoto bojového letounu. NSA odhalila, že čínským hackerům se podařilo také získat data týkající se neviditelného bombardéru B2, stíhačky F-22 Raptor, jaderných ponorek nebo lodních protiletadlových systémů.

chinahacker2-nahled

Podrobnější informace najdete na serveru HackerNews a v článku Sydney Morning Herald.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení