Menu
CHIP Speedtest

Update Chromu s bezpečnostním experimentem: Chrome 78 testuje šifrovanou DNS

25.10.2019 06:10 | Jiří Palyza
Update Chromu s bezpečnostním experimentem: Chrome 78 testuje šifrovanou DNS

Google uvolnil Chrome 78 ke stažení. Nečekejte záplavu novinek. Jedna z nich ale zaslouží hodně pozornosti. Google si dovolil velký experiment.

Poprvé totiž bude na větší uživatelské základně testovat šifrovaný DNS. Další novinky se týkají karet a integrace s Androidem.

Chrome 78 je připraven a je k dispozici k bezplatnému stažení. Uživatelé by jako obvykle neměli s updatem dlouho váhat, nová verze stojí za to už jen kvůli mnoha opravám chyb a bezpečnostním záplatám. Je možné, že na vašem systému se přechod na nejnovější verzi realizoval díky automatické aktualizaci. Pokud však nechcete čekat nebo aktualizace nefunguje, stáhněte a instalujte Chrome 78 ručně. Všechna data ze stávající verze zůstanou zachována.

Tmavý režim je pro Windows a MacOS v prohlížeči Chrome k dispozici už delší dobu. Uživatelé Androidu s verzí 78 už také tmavé prostředí, menu a nastavení dostávají oficiálně. Není už tedy potřeba provést změnu nastavení v oblasti parametrů Chrome (flags), stačí jít do nabídky Nastavení a zvolit Témata.

Google Chrome 78.0 Final velmi dobrý
Chrome je oblíbený prohlížeč od Googlu a nyní je k dispozici ke stažení zdarma ve verzi 78. stáhněte si

Testuje se šifrovaný DNS

chrome78-1

Chrome 78 testuje DNS přes HTTPS.

Jmenný systém adres DNS je stále velkou oblastí, která běží nešifrovaná. Chrome 78 proto testuje DNS přes HTTP (DoH) pro uživatele, kteří používají službu DNS od podporovaného poskytovatele, jako je Cloudflare, Google nebo Quad9. V těchto případech se automaticky (DoH) přepne. Zda se to týká i vás si můžete vyzkoušet na stránce 1.1.1.1/help.

Skromnější nabídka u karet a zobrazení detailu stránky

chrome78-2

Kliknutí pravým tlačítkem myši nyní zobrazí mnohem úspornější nabídku.

Jemný tuning objevíte při práci s kartami. Kontextová nabídka zobrazená po kliknutí pravým tlačítkem myši na kartu je mnohem úspornější ve srovnání s předchozími verzemi. Kromě toho Chrome 78 přidává k záložkám hover efekt: pokud přes záložku přejedete kurzorem myši, zobrazí se stručná informace o otevřené stránce, která už není roztažená, ale je zobrazena ve formátu informačního boxu. Je to určitě hezčí, než dříve, ale velké úsilí zde Google nevynaložil. Zobrazuje se jen název a adresa URL. Pokud aktivujete parametr #tab-hover-card-images v chrome://flags/, uvidíte i miniaturu webu.

Nastavte si volání z Chromu

chrome78-3

Chrome 78 může obsluhovat hovory z telefonů Android.

V Chrome 77 byla zavedena nová funkce, která umožňuje snadné propojení prohlížeče Chrome s jiným zařízením, například smartphonem. Nyní to funguje dobře s telefonními čísly. Aby to fungovalo, je potřeba aktivovat flag #click-to-call-context-menu-selected-text.

Tmavý režim pro webové stránky a kontrola úniku hesla

chrome78-3

Pomocí příznaku můžete v prohlížeči Chrome 78 vynutit tmavý režim na všech webových stránkách.

V nastavování parametrů chrome://flags/ můžete najít dvě zajímavá rozšíření, která můžete vyzkoušet. Prostřednictvím #enable-force-dark povolíte funkci tmavého vzhledu. Pokud tento režim aktivujete, není tmavý pouze prohlížeč, ale také zobrazované webové stránky.

Druhý příznak se týká varování před únikem hesel. Firefox 70 představil tuto funkcionalitu také, v Chrome 78 musíte tuto užitečnou indikaci aktivovat přes flag #password-leak-detection.

Průběžný update

Chrome 78 není zcela nový prohlížeč od Googlu, update ale ladí některé detaily. Rozsáhlý test DNS přes HTTP by měl poskytnout zajímavé informace o tom, jak dalece je šifrovaný DNS už používán. Google není v této oblasti osamocen. S touto technikou experimentují také Firefox a Opera.

Uživatelé Chromu by měli tuto aktualizaci nainstalovat už jen kvůli opravám chyb a záplatám zabezpečení. Google uvádí seznam 37 oprav zabezpečení pro tuto verzi. Uživatelé verze prohlížeče Chrome pro Android oficiálně mohou přejít do tmavého režimu bez nutnosti skryté parametrizace.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání

Komerční sdělení


Vyšel nový Chip! Nedostanete se do trafiky?

Objednejte si ho až domů. Poštovné zdarma.
Objednat aktuální číslo DIGI HNED