Menu

Upozornění na příliš vysoké teploty procesoru

28.05.2019 13:48 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Upozornění na příliš vysoké teploty procesoru

Upozornění na příliš vysoké teploty procesoru | foto: CHIP

Pokud se váš počítač chová podivně, často padá a restartuje se a zatím jste nezjistili příčinu tohoto problému, měli byste více pozornosti věnovat jeho procesoru. Tedy konkrétně jeho teplotě.

Přehřátý procesor totiž může stát za řadou problémů. Šikovný, volně dostupný nástroj Freeware RealTemp zobrazuje aktuální teplotu procesoru a v případě potřeby, pokud je jeho teplota vysoká, vás varuje signálem.

realtemp-nahled

Archiv s programem RealTemp rozbalte a poklepejte na soubor „RealTemp.exe“. V části »Temperature« můžete zobrazit teplotu jednotlivých jader procesoru. V závislosti na modelu by maximální teplota neměla překročit hodnotu od 55 do 100 stupňů Celsia. Při nečinnosti je většinou teplota procesoru mezi 30 a 50 stupni Celsia. Varování při velmi vysokých teplotách lze nastavit v části »Settings«. Zde můžete konkrétně specifikovat, při jaké teplotě chcete být varováni – jako hodnotu u »Alarm Temperature« u »CPU« tedy například nastavte „70“. RealTemp pak automaticky vydá hlasité upozornění, pokud bude tento limit překročen. Běžně by mělo ke snížení teploty stačit ukončení jednoho nebo více aktuálně aktivních programů. Někdy ale bude nutné zkontrolovat chladič procesoru a zbavit ho prachu. K tomu je například vhodný rozprašovač stlačeného vzduchu, který lze zakoupit ve specializovaném obchodě. Případně budete muset pořídit nový ventilátor nebo výkonnější chladič.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení