Menu

Ušetříte spoustu času: nástroj, který přehrává videa rychleji

29.11.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Ušetříte spoustu času: nástroj, který přehrává videa rychleji

Ušetříte spoustu času: nástroj, který přehrává videa rychleji | foto: Hannes Wolf/Unsplash

V každodenním životě, kdy toho chcete stihnout maximum, je pravděpodobně tou nejcennější položkou čas. Pokud sledujete videa, můžete ušetřit spoustu času jejich rychlejším přehráváním. Zvládne to praktické rozšíření prohlížeče.

YouTube už možnost změnit rychlost přehrávání nějakou dobu nabízí. Umožňuje to nejen pomalejší přehrávání u obtížně srozumitelných pasáží, ale také mnohem rychlejší přehrávání například pomalu komentovaných výkladů. Tuto možnost ale nenabízejí všechny internetové stránky.

Pomocí bezplatného nástroje Video Speed Controller pro Google Chrome nebo Firefox si můžete tuto funkci snadno přidat. Pokud budete rychlost zvyšovat po malých krocích, váš mozek si na ni zvykne a vaše vnímavost se vytrénuje – a také ušetříte spoustu času.

Tato funkce funguje u všech videí a zvukových souborů HTML5, které si chcete prostřednictvím prohlížeče přehrát. To znamená, že tento doplněk je vhodný i pro podcasty.

Video Speed Controller: rychlé ovládání z klávesnice

videospeedcontroller

Nastavení doplňku je snadno pochopitelné. | Zdroj: Video Speed Controller

Zejména v případě různých školení, přednášek nebo tutoriálů se často stává, že přednášející mluví velmi pomalu. Zejména pokud jste na home office z důvodu protipandemických omezení budete možná muset na svém počítači sledovat více školení, z nichž některá jsou namluvena uspávacím pomalým tempem.

Pokud na jejich sledování nemáte dostatek času, pomůže mám Video Speed Controller. Například v případě dvacetiminutového videa a nastavením 1,5násobné rychlosti ušetříte hned pět minut. Pro ovládání videa můžete použít následující klávesy:

S = postupně pomalejší (standardní krok 0,1)
D = postupně rychlejší (standardní krok 0,1)
Z = návrat zpět (standardně 10s)
X = posun vpřed (standardně 10s)
R = zpět na normální rychlost
G = preferovaná rychlost (standardně 1,8)

Nad videem se vždy zobrazí malé překryvné okno, které potvrzuje zadání. Výchozí hodnoty lze snadno upravit v nastavení – pokud chcete, můžete rozšíření na určitých stránkách jednoduše deaktivovat. To je vhodné zejména pro YouTube, protože tato platforma používá vlastní zkratky pro ovládání rychlosti.

Vše je otázkou osobních požadavků

Asi nedává smysl zvyšovat rychlost přehrávání u seriálů nebo dokumentů. Tvůrci takového obsahu si dávají záležet na tom, aby děj měl spád a věnují důraz odpovídajícímu střihu. Pokud byste si ale chtěli rychleji procházet různé záznamy přednášek, prezentací, vlogů, podcastů nebo školení, je tento doplněk užitečný. Na dvojnásobnou rychlost si zvyknete velmi rychle a ušetříte spoustu času.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení