Menu

Úsporný procesor napájený solární buňkou

16.09.2011 12:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Úsporný procesor napájený solární buňkou

Úsporný procesor napájený solární buňkou | foto: CHIP

Firma Intel na konferenci IDF představila nový procesor Near Threshold Voltage. Jde o experimentální procesor pracující na architektuře Intel Pentium, který dosáhl pětinásobné energetické účinnosti vůči současným systémům. Může tak být napájen jedinou solární buňkou velikosti poštovní známky.

Intel na konferenci IDF nastínil budoucí vývoj procesorů. Technický ředitel společnosti Intel Justin Rattner publiku představil nový procesor typu Near-Threshold Voltage, který využívá zcela nových, ultranízkonapěťových okruhů, jež umožňují snížit spotřebu energie doslova na minimum.
Tento koncept procesoru je schopen vysokého výkonu, nicméně při nízké pracovní zátěži jeho spotřeba klesá až pod 10 miliwattů — to je tak nízká spotřeba, že počítače je díky tomu možné napájet jedinou solární buňkou velikosti poštovní známky. Nepočítá se s tím, že by tento výzkumný čip byl uveden do masové výroby, nicméně výsledky tohoto výzkumu mohou vést k integraci škálovatelných nízkonapěťových okruhů do výpočetních zařízení a přispět až k pětinásobnému snížení spotřeby elektrické energie.
Technologie tohoto typu pomohou společnosti Intel dosáhnout svého cíle a snížit spotřebu elektrické energie na výpočetní úkoly 100krát až 1000krát, a to u široké škály aplikací od zpracování velkých datových objemů na jednom konci spektra po kapesní aplikace na straně druhé.
Hybrid Memory Cube, koncept DRAM, který vyvinula ve spolupráci s Intelem společnost Micron, demonstruje nový přístup k navrhování pamětí, který oproti stávajícím DDR3 pamětem nabízí až sedminásobný nárůst energetické účinnosti. Hybrid Memory Cube využívá konfigurace štosovaného paměťového čipu, tvoří tak kompaktní „kostku“ a využívá nového, účinného paměťového rozhraní.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení