Menu

Už zase problém s aktualizací Windows: naštěstí jde rychle vyřešit

23.08.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Už zase problém s aktualizací Windows: naštěstí jde rychle vyřešit

Už zase problém s aktualizací Windows: naštěstí jde rychle vyřešit | foto: marcus_jb1973/Foter

V rámci srpnového záplatovacího dne Microsoft opravil 44 zranitelností v systémech Windows, Office a serverových produktech. Po aktualizaci však někdy dochází k problémům, jako nově s funkcí [Alt]+[Tab] ve Windows, která je pro mnohé uživatele zcela zásadní.

V létě dochází k poklesu počtu záplat, poskytovaných každý měsíc v rámci akce Microsoft Patch Tuesday. Zatímco v červenci Microsoft uvolnil neuvěřitelných 117 bezpečnostních aktualizací, v srpnu se zabývá "pouze" 44 CVE (Common Vulnerabilities and Exposures), které způsobují problémy v systémech Windows, Microsoft Office a serverových produktech společnosti Microsoft.

Rizika, která představují bezpečnostní problémy, lze ale nahlížet i z jiného úhlu: sedm zranitelností bylo klasifikováno nejvyšší úrovní ohrožení "kritické", 37 je stále klasifikováno jako "důležité". Žádná z bezpečnostních chyb nebyla tento měsíc označena jako "středně závažná".

Co je důležité: Windows 10 od verze 1909 už nejsou zahrnuta v posledních dvou vlnách aktualizací pro soukromé uživatele. U této sestavy jsou nadále podporovány už jen verze pro podniky a vzdělávání. Její uživatelé, pokud nepatří do podporovaných skupin, by měli rychle přejít na novější aktualizaci systému Windows 10.

Srpnový Patch tuesday: jaké obsahuje opravy a bezpečnostní updaty

V srpnu Microsoft uzavírá tři známé zranitelnosti, mezi nimiž se nachází i bezpečnostní díra aktivně zneužívaná k útokům. Jedna z těchto tří zranitelností je klasifikována jako "kritická", ostatní problémy jsou označeny stupněm "důležité".

Důsledkem už delší dobu známého problému, který získal přezdívku PrintNightmare, je zranitelnost s označením CVE-2021-36936. Je veřejně známá a klasifikována jako kritická, doposud ale nebyla aktivně zneužita. Microsoft se neustále snaží o její nápravu a dokonce vydal aktualizaci nad rámec svého harmonogramu updatů. Uvidíme, zda tentokrát už oprava déle trvající kapitolu uzavře.

Druhá zranitelnost typu nultého dne je klasifikována jako důležitá a v bezpečnostních kruzích je známa také jako "PetitPotam". CVE-2021-36942 se týká problému, kdy útočníci mohou převzít kontrolu nad řadičem domény.

Už zneužitá bezpečnostní chyba, označená jako CVE-2021-36948, má hodnocení "důležitá". Chybu ve službě Windows Update Medic Service objevil sám Microsoft a jejím zneužitím mohou útočníci získat rozsáhlá práva v systému.

Přehledný seznam všech bezpečnostních aktualizací v srpnu 2021 poskytuje bezpečnostní blog Zerodayinitiative.com společnosti Trend Micro ve svém příspěvku "The August 2021 security update review".

Řešení problému s aktualizací: odstranění instalované záplaty Windows

windowsupdate

Při problémech, které se po instalaci kumulativních updatů mohou objevit, se aktualizace dají snadno odstranit. | Zdroj: Windows 10

Poměrně častým jevem po instalaci aktualizací jsou problémy, které se mohou v některých systémech objevit. Ty mohou mít poměrně rozdílnou povahu. Obecně platí, že pokud aktualizace výrazně zhorší stav systému, je dobré ji odstranit. V Nastavení přejděte na položku »Aktualizace a zabezpečení« a zvolte položku »Zobrazit historii aktualizací« . V horní části zobrazeného okna najdete položku »Odinstalovat aktualizace«.

V seznamu, který se poté zobrazí, je potřeba najít odpovídající číslo aktualizace a pravým tlačítkem zvolit možnost »Odinstalovat«. Tak byste se měli zbavit problémů, které aktualizace způsobovala. Ztratí se tím ale také opravy chyb a bezpečnostní záplaty.

Po srpnové záplatě, přesněji aktualizaci KB5005033 pro Windows 10, hlásí někteří uživatelé problém s kombinací kláves [Alt]+[Tab], která se často používá k přepínání aplikací. To nefunguje, pokud je například v režimu celé obrazovky spuštěna hra. A naopak se hry někdy samovolně minimalizují na Hlavní panel. Problém se však rychle vyřeší i bez odstranění aktualizace:

1. klikněte pravým tlačítkem na Hlavní panel,
2. najeďte kurzorem myši na položku »Novinky a zájmy«,
3. zvolte »Vypnout«.

Tím by mě zmizet widget s počasím a zprávami z Hlavního panelu a přepínání [Alt]+[Tab] by mělo opět fungovat.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení