Menu

Uživatelé Windows pozor: nebezpečný trojský kůň si může zahrávat s vaším počítačem

05.04.2022 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Uživatelé Windows pozor: nebezpečný trojský kůň si může zahrávat s vaším počítačem

Uživatelé Windows pozor: nebezpečný trojský kůň si může zahrávat s vaším počítačem | foto: geralt/Pixabay

Nový trojan představuje pro uživatele Windows další nebezpečí. Převezme kontrolu nad počítačem a může stahovat data, vzdáleně ho ovládat, nebo dokonce zašifrovat obsah a požadovat výkupné.

Bezpečnostní experti objevili nového trojského koně, který ohrožuje počítače se systémem Windows. Jak informuje server Cyble, tento malware má název "Borat RAT" a odkazuje na postavu herce Sachi Barona Cohena. Když ale malware udeří svou plnou silou, postiženým uživatelům příliš do smíchu nebude. Trojan totiž s sebou nese mnoho nebezpečí.

V podstatě jde o trojského koně, který otevírá dveře pro možnost vzdáleného přístupu. Jakmile se usadí v systému, mohou útočníci využívat různé funkce počítače. Například převezmou ovládání myši, mohou zapínat a vypínat připojené monitory, ale také přesouvat a spouštět různé prvky na ploše. Kromě toho má trojský kůň Borat ještě další dvě funkce.

boratrat

| Zdroj: Twitter/Cyble (@AuCyble)

Nový trojský kůň pro Windows: dokáže být opravdu nebezpečný

Škodlivý trojan může fungovat také jako spyware a ransomware čili špehovat data uživatelů Windows. Zvládne to nejen prostřednictvím informací v samotném počítači, ale také přes připojené kamery a mikrofony, jejichž záznamy se dají kdykoliv přehrát. Ransomware může zašifrovat data počítače a požadovat od uživatele výkupné. Pokud jej uživatel odmítne zaplatit, vyděrači vyhrožují smazáním dat. Pokud by někdo požadavkům vyhověl a zaplatil, ve většině případů přijde o peníze a ke svým datům už se stejně nedostane.

Zatím se nedá určit, jak moc je nový trojský kůň Borat rozšířený. Podle prvních analýz je v současné době v nabídce k prodeji na fórech. Pokud se kybernetickým zločincům zalíbí, může se rychle rozšířit. Vzhledem k mnoha funkcím tohoto malwaru bezpečnostní experti doporučují zvláštní opatrnost.

Zdroj: Cyble

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    borat

    mám 13 lety šrot, tak mě ho klidně může sežrat

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení