Menu

V pondělí se fanoušci Applu dočkají nového macOS 13 Ventura: překvapí doposud neznámými funkcemi

20.10.2022 12:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
V pondělí se fanoušci Applu dočkají nového macOS 13 Ventura: překvapí doposud neznámými funkcemi

V pondělí se fanoušci Applu dočkají nového macOS 13 Ventura: překvapí doposud neznámými funkcemi | foto: Wes Hicks/Unsplash

Letošní aktualizace systému macOS bude opravdu zajímavá. Dobré je, že zvídaví uživatelé Macu si mohou nový systém vyzkoušet ještě před oficiálním vydáním. K dispozici ke stažení je veřejná beta verze.

Mimochodem stejnou metodu jako Apple v současnosti zvolil i Microsoft: velkou aktualizaci operačního systému vydává jednou ročně. Nový macOS Ventura bude vydán současně s iPadOS 16, a to 24. října.

Podle informací z Cupertina se nová verze zaměřuje na dvě věci: zvýšení produktivity a zlepšení spolupráce s ostatními zařízeními v rámci ekosystému Apple. Zájemci si už mohou stáhnout veřejnou beta verzi a vyzkoušet chystané novinky.

"Stage Manager": uvolnění prostoru pro nového správce oken

stagemanager

Stage Manager uspořádává okna běžících programů na levé straně obrazovky. | Zdroj: Apple

Nová funkce Stage Manageru automaticky řadí otevřené programy a okna na levém okraji obrazovky. Účelem je, aby uživatelé měli prostor soustředit se na právě otevřenou práci, a přitom mít dobrý přehled o všem ostatním.

Okno, se kterým se právě pracuje, je zobrazeno uprostřed a ostatní otevřená okna se řadí vlevo. Pomocí myši pak uživatelé mohou rychle a snadno přepínat mezi jednotlivými úlohami, samozřejmě s doprovodem působivých animací.

Okna lze také cíleně seskupovat, například pokud byste pracovali na projektu, pro který je potřeba více různých programů. Stage Manager spolupracuje i s dalšími nástroji pro správu oken v systému macOS, jako například Mission Control a Spaces.

iPhone jako webová kamera

webcam

iPhone lze jednoduše na Macu využít ve funkci webové kamery. | Zdroj: Apple

Díky funkci Continuity Camera mohou uživatelé Maců využít iPhone jako webovou kameru. Mac automaticky rozpozná kameru na iPhonu a připojí ji, když se telefon nachází poblíž. iPhone k tomu ani není potřeba budit.

Na Macu pak můžete používat funkce fotoaparátu iPhonu, například portrétní režim a nový efekt Studio Light, který nasvítí obličej a ztmaví pozadí. Při společné práci navíc kamera využívá ultraširokoúhlý fotoaparát iPhonu k aktivaci funkce Desktop View, která umí současně zobrazit obličej a pohled na pracovní plochu z výšky.

Další novinky v systému macOS Ventura

spotlight

Apple také optimalizoval vyhledávání Spotlight. | Zdroj: Apple

Safari: skupiny sdílených karet umožňují sdílet oblíbené internetové stránky s přáteli a rodinou.

Mail: v aplikaci elektronické pošty byla přepracována funkce vyhledávání. E-maily, kontakty, dokumenty, fotografie a další informace lze najít rychleji. Maily lze naplánovat a dokonce i vrátit zpět po několika sekundách od odeslání.

Spotlight: funkce vyhledávání má nový vzhled, který by měl zjednodušit navigaci. Uživatelé nyní mohou vyhledávat své fotografie v knihovně fotografií ve svém systému, a také na webu. Vyhledávat fotografie můžete dokonce podle místa, osob, scén nebo objektů a pomocí funkce Live Text i podle textu na fotografiích. Vyhledávání nyní navíc umožňuje spouštět akce, nastavovat časovače, otevírat nový dokument nebo spouštět krátké příkazy.

Hesla: Apple se rozhodl upozadit hesla, o což se má postarat technologie Passkey. Přihlašování by mělo probíhat pomocí Touch ID nebo Face ID, a bude synchronizováno mezi iPhonem, iPadem a Apple TV prostřednictvím iCloudového klíče.

Live Text: funkce živého textu by nyní měla fungovat i ve videích.

Počasí a Hodiny: obě aplikace nyní mají všechny funkce známé z iOS i na Macu.

Nastavení systému: Apple zjednodušil vzhled a navigaci, a nastavení přizpůsobil rozvržení systému iOS.

Aktualizace: podpora Rapid Security Response je určena pro poskytování menších aktualizací mezi pravidelnými většími updaty, zajišťujících aktuální ochranu i bez restartování počítače.

Uvolnění systému macOS Ventura: jaké typy Maců a MacBooků získají aktualizaci

Apple i nadále jede po dvou kolejích a nabízí nová zařízení na platformě Apple Silicon, ale i Intel Mac s macOS Ventura. Podporovány jsou následující modely:

– iMac od 2017
– Mac Pro od 2019
– iMac Pro od 2017
– Mac Studio od 2022
– Mac mini od 2018
– MacBook Air od 2018
– MacBook od 2017
– MacBook Pro od 2017

Zdroj: NotebookCheck

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení