Menu

V roce 2019 bude v Evropě 765 milionů smartphonů

24.06.2014 12:52 | Radek Kubeš + Přidat komentář
V roce 2019 bude v Evropě 765 milionů smartphonů

V roce 2019 bude v Evropě 765 milionů smartphonů | foto: CHIP

Z nové studie společnosti Ericsson vyplývá, že v Evropě bude díky vývoji telekomunikačního průmyslu do konce roku 2019 v provozu již 765 milionů smartphonů, což je víc než je obyvatel Evropy.

Globálně se růst počtu smartphonů stále zrychluje. Jak dokládá Ericsson Mobility Report, v prvním čtvrtletí roku 2014 bylo 65 % všech mobilních telefonů prodaných na světě právě smartphony. Mobilní operátoři po celém světě mají v současnosti 6,8 miliardy uživatelů (subscriptions). Pouze jedna třetina z nich má chytré telefony. V Evropě ale do konce roku 2019 počet smartphonů převýší počet lidí. 

esicssobr-nahled

S rostoucím počtem uživatelů chytrých telefonů v České republice musí mobilní operátoři reagovat na náročnější požadavky uživatelů. Pro splnění jejich očekávání budou muset zapracovat na zlepšení služeb. To zahrne nejen investice spojené s rádiovými sítěmi a podpůrnými IT systémy, které umožňují rychlé zavádění flexibilních služeb, ale i vylepšení zákaznické samoobsluhy (schopnosti zákazníků samostatně si nastavovat služby), platebních i účtovacích systémů,“ říká Thomas Jul, vedoucí zákaznické jednotky pro střední Evropu ve firmě Ericsson.

V současnosti 60 % SIM karet ve střední a východní Evropě pracuje v sítích GSM, ale v roce 2019 již bude dominantní technologií WCDMA/HSPA (3G) s 65% podílem. Střední a východní Evropa patří také k regionům s největší penetrací SIM karet na světě – na 100 obyvatel připadá 144 SIM karet.

Do roku 2019 také přibližně desetkrát vzroste objem přenesených dat. Největší podíl na tomto růstu budou mít video přenosy, které podle Ericsson Mobility Reportu porostou každý rok okolo 55 % a v roce 2019 budou tvořit celosvětově více než polovinu dat přenesených v mobilních sítích. Tento trend si vyžádá další investice mobilních operátorů do vylepšení kvality, kapacity i flexibility mobilních sítí.

 „Měření kvality sítě na minimální datové rychlosti, kterou dostává 90 % české populace, ukazuje na potřebu dalšího vylepšení mobilních sítí, aby byl zajištěn kvalitní uživatelský servis a spokojenost zákazníků. Minimální dostupná datová rychlost v současnosti zásadní pro všechny uživatele smartphonů, kteří se stále více spoléhají na přístup k internetu – ať už jsou kdekoli,“ uvedl Thomas Jul z Ericssonu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení