Tip: Bluetooth – jak vyřešit problémy s připojením
Pokud systém Windows 11 náhle přestane rozpoznávat Bluetooth zařízení, může to mít různé…
V telefonech se systémem Android špehuje malware | foto: CHIP
Největší dosavadní bezpečnostní hrozbou roku 2018 spojenou s operačním systémem Android je malware SkyGoFree. Špehuje uživatele smartphonu.
Samotné jméno SkyGoFree pravděpodobně pochází od výzkumníků společnosti Kaspersky. Toto slovní spojení bylo nalezeno v jedné z domén požitých ve zkoumaném vzorku a malware tak nijak necílí na uživatele telekomunikační společnosti Sky nebo její televize Sky Go. A co vlastně SkyGoFree (nebo SkyFree dle identifikace produkty společnosti Sophos) přesně je? Jedním slovem: Spyware.
SkyGoFree obsahuje řadu škodlivých funkcí včetně StartReverse(), která nakažený telefon připojí k serveru kybernetických zločinců a umožní tzv. reverzní shell (pojem shell odkazuje na terminologii unixových a linuxových systémů). Za normálních okolností se uživatel musí přihlásit do příkazové řádky a provést připojení k zařízení, což znamená projít několika firewally i překladem síťové adresy, které stojí v cestě. Řada mobilních datových sítí a téměř všechny Wi-Fi sítě, kde je uživatel konzumentem dat, sice umožňují odchozí komunikaci s jinými lidmi, ale připojení k jeho zařízení již nedovolí - jeho zařízení tak nemůže sloužit jako poskytovatel dat, tedy server. A právě technika reverzního shellu umožňuje hackerům toto omezení obejít a celý proces přihlašování vlastně o 180 stupňů převrátit.
První krok sice i v tomto případě iniciuje uživatelské zařízení, nicméně pouze za účelem navázání spojení se serverem provozovaným počítačovými podvodníky. Následně se již nakažený telefon chová jako server, zatímco zločinci vystupují jako klienti – přihlásí se a získají nad zařízením nic netušící oběti přímou kontrolu. Součástí SkyGoFree funkce označovaná jako Social, jejímž cílem je sbírat data z mnoha dalších aplikací spuštěných na klientském zařízení.
Dobrou zprávou je, že drtivé většiny telefonů se systémem Android využívaných běžným způsobem se tento problém netýká a aplikace si data vzájemně číst nemohou. Pokud nejde o rootnutý telefon nebo o příliš staré či neaktualizované zařízení, které obsahuje bezpečnostní chybu umožňující utajený automatický ROOT, nebude uvedená část tohoto malware fungovat.
SkyGoFree obsahuje i komponentu, která „může volat domů“ a stáhnout si k instalaci další moduly. Jde vlastně o obdobu systému pluginů, jen ve světě malware. Nicméně aktuálně jsou tyto dodatečné balíčky nedostupné. Malware bývá často naprogramován tak, aby se mohl sám aktualizovat i rozšiřovat. Důsledkem tohoto přístupu je, že reálné hrozby jsou ještě větší a nikdo, ani uživatelé ani bezpečnostní výzkumníci, vlastně neví, k čemu infikovaná zařízení kybernetičtí zločinci v budoucnu zneužijí.
Zkoumaný vzorek Malware předstírá, že se jedná o „aktualizaci systému“ a používá k tomu zelenou ikonu Androidu.
Dojde-li ke spuštění této aplikace, poběží na pozadí a takřka okamžitě svoji ikonu odstraní a uživatel tak může snadno podlehnout dojmu, že se „aktualizace“ zdařila. Naštěstí se ale tento program stále zobrazuje v přehledu aplikací (Nastavení|Aplikace), kde ho lze zastavit a odinstalovat:
Všechny dostupné informace svědčí o tom, že tento malware nikdy nebyl součástí obchodu Google Play. Aby šlo tento škodlivý software nainstalovat, musí uživatelé zapnout volbu Povolit instalaci neoficiálních aplikací (Nastavení|Zabezpečení|Neznámé zdroje):
Obchod Google Play sice není rajská zahrada bez jakéhokoli viru obehnaná neprostupnou zdí, nicméně ve srovnání s neznámými zdroji – jako jsou alternativní obchody, nemoderovaná diskusní fóra nebo odkazy od přátel – jde pořád o mnohem bezpečnější místo pro získávání aplikací.
Držte se tedy obchodu Google Play, používejte antivirový program pro operační systém Android a nevěřte systémovým aktualizacím třetích stran. Zvláště obezřetní buďte před „aktualizacemi“ uvádějícími, že nabízí další funkce a vlastnosti, které oficiálně nejsou k dispozici.
Patrick Müller, Channel Account Executive pro ČR a SK ve společnosti Sophos
Pokud systém Windows 11 náhle přestane rozpoznávat Bluetooth zařízení, může to mít různé…
"Hay soup" nebo "Timballo of aubergines" – s podobnými nabídkami se můžete setkat při svých…
Když nějaká aplikace zamrzne nebo se chcete podívat na vytížení systému či zkontrolovat…
Ne vždy se nám hodí instalovat aktualizace Windows, jakmile jsou dostupné. Třeba na cestách…
Lidé, kteří mají srdeční implantáty, by si měli dávat pozor na různá nositelná chytrá…
Cestování časem lidstvo fascinovalo od pradávna. Nedá spát ani vědcům, kteří v posledních…
Mnoho kategorií výrobků, včetně televizorů, chytrých telefonů a tabletů, by měli být výrobci…
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější…