Menu

Velká chyba bezpečnostních kamer: nepověření uživatelé k nim měli přístup

21.05.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Velká chyba bezpečnostních kamer: nepověření uživatelé k nim měli přístup

Velká chyba bezpečnostních kamer: nepověření uživatelé k nim měli přístup | foto: Gerd Altmann/Pixabay

V posledních dnech řada uživatelů nahlásila, že prostřednictvím přidružené aplikace na bezpečnostních kamerách od společnosti Eufy měli přístup k dalším kamerám, a mohli tak nahlížet do cizích interiérů. K problému se nyní vyjádřil i výrobce – zřejmě šlo o softwarovou chybu.

K závažnému narušení bezpečnosti došlo u kamer společnosti Eufy: jak uvedla řada uživatelů na Redditu, prostřednictvím aplikace pro bezpečnostní kamery mohli cizí lidé sledovat živé videopřenosy jiných uživatelů a zřejmě měli i plnou kontrolu nad jejich účty. Podle zpráv se jednalo o přístup převážně ke kamerám v zahraničí.

Bezpečnostní chybou byli postiženi zejména uživatelé v Austrálii a na Novém Zélandu, ale záznamy z kamer bylo kvůli neoprávněnému přístupu možné zobrazit i v USA.

Závažná bezpečnostní chyba ve společnosti Eufy: co na to výrobce

camerahack

Uživatelé bezpečnostních kamer Eufy měli neoprávněný přístup k cizím zařízením, a tak mohli nahlížet do soukromí jiných lidí. | Zdroj: Gerd Altmann/Pixabay

Společnost Eufy se k incidentům vyjádřila pro zpravodajský server 9to5Mac, který o bezpečnostním incidentu informoval ve svém příspěvku s názvem "Huge Eufy privacy breach shows live and recorded cam feeds to strangers [U: Statement]". Podle reakce výrobce problémy způsobila softwarová chyba, kterou se údajně podařilo odstranit během hodiny. Kromě už zmíněných zemí se bezpečnostní zranitelnost vyskytla také na Kubě, v Mexiku, Brazílii a Argentině. Podle informací se problémy netýkaly evropských uživatelů.

Přestože byl problém vyřešen rychle, mnoho uživatelů vyjádřilo na Redditu své pochopitelné znepokojení. Skutečnost, že jediná softwarová chyba může způsobit takové ohrožení soukromí, je velmi alarmující. Zejména uživatelé s menšími dětmi v domácnosti se obávají, že by to pro ně mohlo v budoucnu znamenat velké nebezpečí.

I přesto, že se uvedený bezpečnostní incident netýkal uživatelů v regionu Evropy, uživatelé kamer od Eufy by měli zvážit prozatímní deaktivaci monitoringu svých prostor, kde by mohlo dojít k narušení soukromí.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení