Menu
CHIP Speedtest

Velmi nebezpečný malware: Microsoft vydává aktuální varování

16.12.2019 13:45 | Jiří Palyza
Velmi nebezpečný malware: Microsoft vydává aktuální varování

Microsoft bije na poplach: nebezpečný trojan Emotet se opět objevil na scéně. Skrývá se ve phishingových e-mailech, napadá online bankovnictví a dokáže do systému infiltrovat šifrovací malware.

Nebezpečný trojan je distribuován prostřednictvím phishingových e-mailů čili je skryt v příloze. V předvánočním období se phishingová kampaň objevila znovu a je zaměřena na poškození uživatelů. Bezpečnostní tým Microsoftu upozorňuje na e-maily s předměty ve znění "Party menu/Prázdninové menu", "Christmas party/Vánoční večírek", nebo "Prázdninový kalendář 2019-2020/Holiday schedule".

Bezpečnostní specialisté obnovili varování před trojanem Emotet v září 2019 a už před rokem, v prosinci 2018, jej označili jako celosvětově nejnebezpečnější malware.

Jak Emotet funguje?

Jakmile se Emotet dostane do počítače oběti, spustí se kalamita. Trojan načte spyware TrickBot, který špehuje přístupová data online bankovnictví. Další zkáza se spustí v okamžiku, kdy Emotet do počítače zavede šifrovací trojan Ryuk. Kromě šifrování souborů je jeho záludnou specializací také mazání záloh, pokud je najde. Zvyšuje to ochotu vydírané oběti zaplatit požadovanou částku za dešifrování.

Protože Emotet také shromažďuje kontaktní informace spolu s e-mailovou komunikací, vytváří autenticky působící e-mailové zprávy. Jde o částečně automatizovaný útok sociálního inženýrství, jehož vysoká úspěšnost byla dána skutečností, že příjemci spamových e-mailů obdrželi zprávy od odesílatelů, se kterými skutečně byli naposledy v kontaktu.

Jak se před trojanem Emotet můžete chránit

Nejdůležitějším opatřením je obezřetnost při otevírání e-mailů. Ani pokud obdržíte zprávu od známých odesílatelů, neotevírejte automaticky přílohy, zejména jde-li o kancelářské dokumenty. Také buďte velmi obezřetní na vložené odkazy, ty také mohou vést ke stažení malwaru na vaše zařízení. V případě pochybnosti, tzn. pokud se obsah zprávy vymyká obvyklé komunikaci anebo s poslední komunikací nijak nesouvisí, je vhodné si s odesílatelem zprávy telefonicky ověřit přijatý e-mail, jeho obsah a přílohy.

Také je pro bezpečnost zásadní všechna data uložená na zařízení a sdílených discích pravidelně zálohovat na externím úložišti, aby nedošlo při případném napadení k úplné ztrátě.

Co dělat v případě, kdy už je malware aktivní

Uživatelé, jejichž systém byl Emotetem infikován, by měli okamžitě informovat své okolí, protože infekcí jsou ohroženi i jejich poslední komunikační partneři a e-mailové kontakty. Také má smysl změnit všechna hesla, která mohla být uložena na infikovaných počítačích, např. v prohlížečích.

Při zašifrování souborů a požadování výkupného žádanou částku neplaťte. Bylo už mnoho případů, kdy ani po zaplacení výkupného vyděrači zašifrované soubory neodblokovali. Proto je tak důležité mít pořízené zálohy na externích nosičích, které nejsou trvale připojené k zařízení.

Nakonec je vhodné napadené počítače kompletně přeinstalovat, protože trojan a stažený malware někdy provádí v systému hluboké změny ovlivňující jeho bezpečnost.

Programy pro ochranu počítače před viry a malwarem

malwarebytes-logo
Malwarebytes - Malware Scanner 4.0.0.108    
Freeware „Malwarebytes Anti-Malware“ je antimalwarový skener a díky sofistikované technologii odstraňuje škodlivé soubory z pevného disku.

 

spybot-logo
SpyBot - Search & Destroy 2.7.64    
Freeware „SpyBot-Search & Destroy“ najde a odstraní spyware z vašeho systému.

 

comodo-logo
Comodo Internet Security 2019 v12.1.0    
Comodo kombinuje své dva nástroje „Comodo Firewall“ a „Comodo Antivirus“ do bezplatné sady zabezpečení „Comodo Internet Security“.

 

avira-logo
AntiVir - Avira Antivirus Pro 2019    
30denní zkušební verze placeného antivirového programu „Avira Antivirus Pro 2019“, který chrání až pět zařízení.

 

f-secure-logo
F-Secure Online Scanner
F-Secure Online Scanner je online virový skener pro detekci škodlivého kódu na zařízení.

 

f-secure-logo
Kaspersky Internet Security 2020 v20.0.0
Placený program „Kaspersky Internet Security“ poskytuje komplexní zabezpečení před viry pro váš počítač.

 

Avast-logo
Avast Free Antivirus    
Bezplatný antivirový program dříve české dnes globální antivirové firmy.

 

ESET-logo
Eset Internet Security    
Bezplatná 30denní verze oblíbeného antivirového programu.

 

AVG-logo
AVG AntiVirus Free 2019    
Dobrý bezplatný antivirus s hodnotnými funkcemi.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení