Menu
CHIP Speedtest

Více bezpečí: bezplatný antivirus vestavěný přímo v browseru

28.08.2019 12:00 | Jiří Palyza
Více bezpečí: bezplatný antivirus vestavěný přímo v browseru

AVG je pro mnoho uživatelů synonymem dobrého bezplatného antiviru. Avast ho integroval přímo do prohlížeče na jádru Chromia.

Každý kdo zná antivirový skener AVG Free Antivirus si jistě všiml, že je kromě grafiky uživatelského rozhraní identický s antivirovým programem Avast Free Antivirus. Není to náhoda, oba antivirové skenery pocházejí ze stejného domu. Avast nabízí zabezpečený prohlížeč Avast Secure Browser od roku 2018. Je postaven na jádru Chromia a nabízí lepší zabezpečení a soukromí. Nyní o rok později Avast přidává dalšího zástupce, pojmenovaného AVG Secure Browser.

AVG Secure Browser 75.1.849.144 uspokojivý
Známý brand antivirových programů AVG nyní nese i zabezpečený prohlížeč postavený na jádru Chromium, AVG Secure Browser. Měl by velmi dobře chránit vaše soukromí. stáhněte si

 

Ochotný Avast Secure Browser

avgsb-centrum

Avast Secure Browser a AVG Secure Browser jsou dva identické prohlížeče na bázi Chrome.

AVG Secure Browser je fakticky dvojčetem Avast Secure Browseru. Oba prohlížeče vypadají až na malé detaily takřka identicky, jsou postavené na stejné technické bázi a mají také stejnou funkčnost. Záměrem výrobců může být zaujmout a přesvědčit uživatele známým brandem AVG z oblasti antivirů.

Zabezpečení a ochrana osobních údajů jsou silnější v prohlížeči AVG, než jaké nabízí Chrome. Jednoduchým přepínačem on-off lze ovládat blokátory reklam, sledování uživatele nebo hlídat nedůvěryhodná rozšíření. V rámci nastavení lze využít i další produkty výrobce, např. VPN. Co naopak nevyhovuje nejvyšším požadavkům na ochranu osobních údajů je fakt, že AVG Secure Browser automaticky odesílá výrobci telemetrická data a údaje o kolapsu prohlížeče.

Světlo a stín bezpečnostních funkcí

avgsb-fingerprint

Ochrana před fingerprintingem má potenciál.

AVG Secure Browser je v podstatě Chrome se zvýšeným zabezpečením. Za zajímavost stojí ochrana Anti-Fingerprinting, kterou je potřeba nejprve aktivovat. Skrývá příznaky konfigurace prohlížeče pro rozpoznání uživatele, ale neviditelnost v online prostoru nezaručí.

Anti tracking umožňuje blokování nežádoucích internetových slídilů. Fakticky nastavuje mimo jiné příznak Do-not-track, který webové stránce říká, že nechcete být sledováni. Tento standard W3C byl dlouho považován za neúspěšný, pracovní skupina byla rozpuštěna a už se objevují první výrobci browserů, kteří tento příznak odebírají. Šlo tedy v podstatě o neúspěšný pokus zamezit šmírování na webu. AVG Secure Browser využívá také filtrovací techniky pro omezení posílání webových chyb a sledovacích skriptů.

V praxi je užitečná položka Centra zabezpečení a ochrany soukromí s názvem Čištění soukromých dat, která uživatelům usnadňuje mazání historie prohlížeče, obrázků v mezipaměti, souborů cookie a dalšího smetí posbíraného na internetu.
Logika věci napovídá, že při blokaci reklamy by načítání stránek mělo být až čtyřikrát rychlejší. V praxi se tato teze ale nedá úplně snadno ověřit, protože při blokaci existuje na mnoha webech spousta jiných alternativ obsahu, které se musí načíst a tedy prodlužují práci prohlížeče. Přesto je AVG Secure Browser svižný prohlížeč, hlavně díky jeho základům postaveným na Chromiu. Oproti Chromu nabízí více možností zabezpečení a k jejich nastavení je snazší přístup.

Pokud chcete při surfování více bezpečnosti a soukromí, můžete také sáhnout po Firefoxu s vestavěnou ochranou sledování nebo Tor Browseru pro větší anonymitu na webu.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení