Menu

Využijte mlhu pro pořízení efektních snímků

27.01.2018 12:41 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Využijte mlhu pro pořízení efektních snímků

Využijte mlhu pro pořízení efektních snímků | foto: CHIP

Fotografování v podzimní mlze je pro fotografa samo o sobě výzvou. Můžete totiž využít postupy, které by jindy selhaly. 

Můžete se například postavit přímo proti slunci a zachytit tak nejen pronikající světelné paprsky, ale také efekty, které způsobí právě mlha. Nejlepší světelné podmínky jsou většinou ráno, ale můžete využít i jiné zdroje světla, než je slunce. Za těchto podmínek je však kontrast výrazně snížen, takže budete těžko zaostřovat. Buď tedy zaostřete manuálně, nebo do motivu zaberte i stromy, pouliční lampy či jiné zajímavé objekty a konstrukce, které se nacházejí v dostupné vzdálenosti. Fotografie tak získá potřebnou hloubku. Okrajový objekt by se měl nacházet blízko fotoaparátu.

img-6262(1)(1)-nahled

V těchto případech se vyhněte automatické expozici a vypněte blesk. Nastavte o něco vyšší expozici, než jakou doporučuje fotoaparát, protože na něj mají vliv odrazy světla od mlhy. Předejdete tak šedému odstínu fotografie. Při fotografování mlhy se může jako užitečný ukázat i stativ. Jinak si budete muset fotoaparát o něco opřít nebo položit na pevnou podložku. Světelné podmínky si totiž vyžádají delší expoziční čas a bez stativu by hrozilo riziko rozmazaného snímku. Stiskněte jemně spoušť a experimentujte s nastavením expozice. Příliš dlouhý čas ale nepoužívejte, jinak bude mlha příliš hustá a nezajímavá. Na více snímcích můžete také zachytit, jak se mlha valí.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení