Menu

Vývoj počtu nových domén souvisí s ekonomikou

12.04.2013 05:40 | Redakce Chip + Přidat komentář
Vývoj počtu nových domén souvisí s ekonomikou

Vývoj počtu nových domén souvisí s ekonomikou | foto: CHIP

Podle analýzy společnosti Active 24, českého registrátora domén, kopíruje vývoj počtu domén ekonomickou situaci. V posledních 5 letech růst počtu nově registrovaných .CZ domén zpomaloval. Prognóza ukazuje, že letos by se situace mohla mírně zlepšit.

Křivka vývoje registrovaných a zrušených .CZ domén je nebývale přesnou výpovědí o stavu tuzemské ekonomiky v minulých 5 letech. Bankroty společností a projektů se v letech 2008 a 2009 promítly do prudkého zvýšení počtu zrušených domén s nezaplaceným obnovovacím poplatkem a do sníženého tempa růstu registrací domén nových.

Počet .CZ domén, jak ukazují statistiky sdružení CZ NIC, stále roste, ale toto tempo se v minulých letech zpomalovalo. Znamená to, že počty nových registrací rostly, s výjimkou roku 2011, pomaleji než počty zrušených domén.

Závislost vývoje HDP a registrací domén nejlépe vynikne, pokud se podíváme na takzvaný Doménový index. Doménový index je dynamický ukazatel, který vychází z poměru mezi změnou počtu nových registrací a zrušených domén. Mírný důvod k optimismu dávají čísla za první čtvrtletí letošního roku. Podle nich se dá v roce 2013 očekávat mírné oživení.

Zdroj: TZ Active 24.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení