Menu

WikiLeaks zatápějí také pod Libyí

01.02.2011 10:12 | Redakce Chip + Přidat komentář
WikiLeaks zatápějí také pod Libyí

WikiLeaks zatápějí také pod Libyí | foto: CHIP

WikiLeaks zkoušejí otřást postavením libyjského diktátora Kaddáfího.

WikiLeaks se patrně rozhodly vypustit přednostně ty tajné diplomatické depeše, které mají Libyi. Podle oznámení dnes v noci jich vypustily 480 najednou. Patrně vidí příležitost „zatopit“ také pod libyjskou diktaturou. Nejsme si jisti, nakolik to v dosti uzavřené Libyi zapůsobí stejně jako v Tunisku nebo v Egyptě.

Redakcí depeší — tedy prohlídkou a odstraněním údajů, které by mohly ohrozit bezpečí konkrétních osob — vypomohl tentokrát britský deník The Telegraph. WikiLeaks se totiž dostaly do nepříliš pochopitelné pře s někdejším spojencem — deníkem Guardian — stran nové knihy o WikiLeaks, již napsali dva žurnalisté Guardianu.

Nesvár podnítilo to, že v knize je svobodník Bradley Manning označován za toho, kdo depeše vynesl, a to na základě již dávno veřejných záznamů jeho internetového chatu, kterým se sám prozradil a na základě kterého byl zatčen. Dosud však nebyl souzen, a tak ani pravost záznamu chatu nebo jeho vina nebyla posouzena soudně. WikiLeaks tvrdí, že kniha ovlivní veřejné mínění v neprospěch Manninga ještě před řádným soudem.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení