Menu

Windows 11: Microsoft chce výrazně ztížit přechod k alternativním prohlížečům

20.08.2021 16:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Windows 11: Microsoft chce výrazně ztížit přechod k alternativním prohlížečům

Windows 11: Microsoft chce výrazně ztížit přechod k alternativním prohlížečům | foto: Microsoft.com/Windows 11

Budou uživatelé při přechodu na Windows 11 čelit novému chaosu u internetových prohlížečů? V současnosti je mnoho náznaků, že přechod k Firefoxu nebo Google Chrome v nových Windows Microsoft zkomplikuje.

Microsoft tvrdí, že reagoval na zpětnou vazbu uživatelů a chce jim poskytnout ještě větší svobodu a možnost vlastní volby. V nové verzi Windows 11 tak uživatelé budou mít volbu internetového prohlížeče zcela ve svých rukou. Zpravodajský server The Verge ve svém příspěvku s názvem "Microsoft is making it harder to switch default browsers in Windows 11" naopak kritizuje, že v nových Windows 11 Microsoft znesnadňuje přechod na alternativní prohlížeče a prostředí výchozích aplikací je krokem zpět. Konkurenti z branže, jako například Mozilla, Opera a Vivaldi už vyjádřili své znepokojení.

win11browser

| Zdroj: Twitter/Tom Warren (@tomwarren)

Windows 11: výchozí prohlížeč by se měl vybírat pro každý typ souboru zvlášť

Co je vlastně obsahem této kritiky? Po instalaci systému Windows 11 se po vyvolání internetového odkazu nejprve zobrazí obvyklá nabídka, stejně jako v systému Windows 10. Zde si uživatel může vybrat svůj preferovaný standardní prohlížeč nebo ponechat přednastavený prohlížeč Microsoft Edge. Problém je, že to je zřejmě jediný okamžik, kdy lze jednoduše prohlížeč přepnout. Pokud uživatel neklikne na možnost »Vždy používat tuto aplikaci« u prohlížečů Firefox, Chrome a dalších alternativ, lze výchozí nastavení upravit pouze oklikou.

Microsoft už zřejmě nebude seskupovat nastavení podle softwaru, ale podle typu souboru. Jak ukazuje krátké video ve tweetu, uživateli se zobrazí dlouhý seznam formátů souborů, jako například HTML, PDF, HTTP a dalších. Zde bude uživatel muset individuálně zvolit, jaký prohlížeč má být použit pro konkrétní typ souboru nebo odkazu, aby se všechny formáty odkazů zobrazily v jeho požadovaném browseru.

Firefox, Chrome a další neskrývají skepsi

Konkurenti, kteří nabízejí alternativní prohlížeče Mozilla Firefox, Opera nebo Vivaldi, to nevidí moc dobře. "Trend s Windows nás stále více znepokojuje", sdělila například Selena Deckelmann, senior viceprezidentka Firefoxu v rozhovoru pro The Verge. Podle jejího názoru musejí uživatelé provádět zbytečné kroky k nastavení a údržbě prohlížeče. Tyto zbytečné překážky jsou matoucí.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Google Chrome versus Edge !!!

  Mám Edge a šlape výborně ! Měl jsem Firefox a Opera ! Browsery jsou potřeba v dobrém souznění s Windows 10 ! Kusyn Vladimír Ostrava

  Reagovat na komentář

  Reakce na jiri cerny: Chápu monopolistické chování MS za účelem zvýšení zisku. Ale proboha, proč bránit používání třeba Chromu? To jim nepřinese ani korunu navíc.
  On Google je taky svět sám pro sebe, ale v jeho prohlížeči je pár věciček, kvůli kterým ho používám. Jinak mi Edge zase tolik nevadí, když má celý vnitřek od Chromu. Bohužel ten ekosystém, kterým jej obalili mi moc nevyhovuje.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Pajda: Dělám support koncovým zákazníkům a u cca 80% z nich musím přenastavovat prohlížeč PDF na Adobe. Mě osobně také vyhovuje lépe, např. brožuru ničím jiným pořádně nevytisknu.
  No a s tím prohlížením webů oklikou přes PDF soubor – debilnější nápad jsem ještě neviděl.

  Reagovat na komentář

  A co takhle nějaký program

  A co takhle nějaký program, který to za mne nastaví všechno?
  Spoléhám na Winaero Tweaker

  Reagovat na komentář

  Pokuta a lepší alternativy

  Vždyť od toho ustoupí. Nebo budou platit jak mourovatý. A co je hezký, tak ne jen jednou, ale v každý zemi, která Microsoft zažaluje. To už tu bylo s počátkem Win7.
  Krom toho, já buď otevřu prohlížeč (bez ohledu na to, jestli je nastaven jako výchozí) nebo se chci podívat na PDF. Kdo dneska stahuje HTML MHTML stránky? Když už chce mít někdo stránku uloženou v takovym stavu v jakym právě je, tak si jí „vytiskne“ stiskem kláves Ctrl-P a „Uloží jako PDF“.
  Ano, Adobe je mrtev, ale kdo si ještě dneska instaluje Adobe, aby si otevřel PDF? Nikdo. PDF otevře každej prohlížeč. Pokud se někdo bojí zasahovat do nastavení, stačí na PDF klinout pravým a vybrat „Otevřít v…“ Nebo otevřít prohlížeč, stisknout Ctrl+O (ó, ne nula) a otevře se mu klasický okno pro vyhledání souboru v PC a svoje PDF si najde.
  Nejlepší bude nainstalovat si ze Store FILE VIEWER AND READER nebo FILE VIEWER PLUS 4. Oba otevřou všechny typy souborů. Dokumenty, text, tabulky, prezentace, fotky, animace a ten druhý dokonce i hudební a video soubory.
  A co chudáci ti co pracují se soubory, které mají příponu takovou, že jsme jí ještě ani neviděli? No tak to jsou soubory, který běžnej smrtelník ani neotvírá. A machři, kteří s nimi pracují, se určitě na jejich tevírání a úpravy určitě nespoléhaj na prohlížeč Chrome Opera Firefox Maxthon Safari… Prostě tohle je zbytečná bublina jako byl S mode.

  Reagovat na komentář

  Zase to skúšajú?

  Boli doby, keď M$ uprednostňoval len SVOJ prehliadač a ostatné jednoducho „akože“ povoľoval. A narazili! Takže história sa opakuje – opäť skúšajú len ten svoj Edge a ostatné blokujú. To v budúcnosti pre nich nedopadne dobre a pokiaľ padnú na nich žaloby za blokovanie konkurencie – prídu o MILIARDY.

  Reagovat na komentář

  Windows bere svobodu

  Jsem taky rád, že již nejsem uživatelem windows. Linux je lepší ve všech ohledech.
  Doporučuji se podívat na tuto sekci, která teď postupně vzniká:
  https://youtube.com/playlist?…

  Reagovat na komentář

  Tohle chování Mrkvoše už mi vadí delší dobu. Nucené aktualizace co víc uškodí než pomůžou atd.. a teď zase tohle. Osobně jsem rád že jsem předčasem přešel na Linux a už bych se k Windows nevrátil. Doporučuji zvážit jestli by i pro vás nebyl přechod na Linux lepší volbou. Samozřejmě nechci nikomu nic nutit, je to každého volba ale za zkoušku nic nedáte. :)

  Reagovat na komentář

  Reakce na Tommy: Vysoká škola života.

  Reagovat na komentář

  Lepší 10 Windows

  11 Windows je nehorší

  Reagovat na komentář

  ano slušné chování monopolu

  to je dobré, vzhůru, však vás zase někdo zažaluje, potrvá to chvilku, a pak budete uvažovat vy z Microsoftu pozemsky :-D je třeba uvědomovat si proč děláte svou práci, a jaké máte poslání… určitě to není chamtivost nebo se pletu? čest práci

  Reagovat na komentář

  ano slušné chování monopolu

  to je dobré, vzhůru, však vás zase někdo zažaluje, potrvá to chvilku, a pak budete uvažovat vy z Microsoftu pozemsky :-D je třeba uvědomovat si proč děláte svou práci, a jaké máte poslání… určitě to není chamtivost nebo se pletu? čest práci

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení