Menu

Windows 11: update může vést u milionů uživatelů k problémům

03.09.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Windows 11: update může vést u milionů uživatelů k problémům

Windows 11: update může vést u milionů uživatelů k problémům | foto: Windows/Unsplash

Microsoft před časem oznámil, že automatická aktualizace na systém Windows 11 už není u mnoha starších počítačů podporována. Uživatelé, kteří si přesto tento operační systém do svého počítače instalují pomocí ISO, mohou mít v důsledku toho vážné bezpečnostní problémy.

Už dříve v červnu Microsoft oznámil minimální požadavky pro automatické aktualizace systému Windows 11. Podle informací výrobce musí být počítače vybaveny procesorem AMD Zen 2 nebo procesorem Intel osmé generace či novějším. Píše o tom na svém blogu Blogs.windows.com v příspěvku s názvem "Update on Windows 11 minimum system requirements".

Teprve po intenzivních protestech uživatelů Microsoft požadavky znovu revidoval, takže nyní by se do nich mohla dostat i sedmá generace procesorů Intel Core a první generace procesorů AMD Zen.

Uživatelé starších systémů mají také možnost nainstalovat nový operační systém prostřednictvím souboru ISO. To ale může vést k bezpečnostním problémům a rizikům v oblasti kompatibility ovladačů i stability systému.

Windows 11: vysoké systémové požadavky Microsoftu mohou pro mnoho lidí představovat bezpečnostní riziko

win11update-1

Instalace Windows 11 prostřednictvím souboru ISO může mnoha uživatelům přinést bezpečnostní riziko. Takto instalovaný systém nebude dostávat automatické aktualizace ani bezpečnostní záplaty. | Zdroj: Microsoft

Windows 11 půjde nainstalovat i na zastaralé počítače a notebooky pomocí drobné objížďky – v takovém případě ale systém bude bez obvyklých automatických aktualizací. To se týká nejen samotného operačního systému, ale také ovladačů, které se instalují prostřednictvím funkce aktualizace.

Uživatelé, kteří se bez Windows 11 nebudou chtít obejít, a to ani se starším počítačem, se tak vystavují vysokému bezpečnostnímu riziku: bez pravidelných aktualizací je pro útočníky mnohem snazší uživatelské systémy napadnout a způsobit velké škody. Například prostřednictvím ransomwaru, trojských koní a podobného škodlivého softwaru.

Vzhledem k vysokým systémovým nárokům Windows 11 je instalace nového operačního systému prostřednictvím souboru ISO pro mnoho uživatelů pravděpodobně lákavou možností. Vzhledem k uvedeným rizikům je ale dobré to promyslet, případně po instalaci nezapomenout bezpečnostní patche instalovat ručně.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Aktualizace

    Jestli budou Windows 11 v rámci aktualizací vykazovat takovou systémovou chybovost, jak se to nyní často děje u Windows 10, pak bych nemožnost stahování aktualizací považoval spíše za výhodu, neboť samotnou bezpečnost lze zpravidla velmi úspěšně ošetřit pomocí software třetích stran a v případě odhalení skutečně závažných bezpečnostních děr v samotném kódu systému, přece uživateli nic nebrání v tom, aby si stáhnul aktuální opravené ISO ze stránek Microsoftu a s jeho pomocí přeinstaloval stávající systém.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení