Menu

Zalepení bezpečnostních mezer: anti-exploit zlepší ochranu systému

26.11.2020 12:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Zalepení bezpečnostních mezer: anti-exploit zlepší ochranu systému

Zalepení bezpečnostních mezer: anti-exploit zlepší ochranu systému | foto: Malwarebytes

Ani uživatelé, kteří poctivě provádí všechny aktualizace, nejsou stoprocentně chráněni před bezpečnostními riziky. Zde přichází na řadu nástroje proti zneužití, které mají zabránit cílenému zneužití zranitelností, které nebyly opraveny.

Jedním z nich je malý Anti-exploit od Malwarebytes, který je v beta verzi k dispozici zdarma. Aktualizace jsou bezpochyby důležité, nejsou ale univerzálním lékem na všechny bezpečnostní problémy. I když uživatelé aktualizují Windows a používané programy včas, bezpečnostní mezery zůstávají. Neopravené chyby v zabezpečení lze zneužít prostřednictvím útoků zero day. Doplňkovou ochranu proti těmto hrozbám nabízejí anti-exploit nástroje, které mají za cíl chránit systémy před útoky zneužívajícími bezpečnostní díry v prohlížečích a dalším softwaru.

Pravděpodobně nejznámějším anti-exploit nástrojem je Microsoft EMET, který už ale nadále není vyvíjen. Jeho funkci ve Windows 10 plně převzal Defender. Nástroj typu anti-exploit je také součástí antivirového řešení od Malwarebytes. Dá se použít i jako bezplatná samostatná verze.

Stáhněte si: Malwarebytes Anti-Exploit

antiexploit-logo

Malwarebytes Anti-Exploit 1.13.1.304

CHIP hodnotí Dobrý

Program nabízí komplexní ochranu před pokusy o spuštění exploitů v prohlížečích a dalším softwaru.

Stáhněte si

 

Výhody
ochrana před hrozbami z internetu
malý program

Malwarebytes Anti-Exploit: zdarma pouze v beta verzi

antiexploit1

Ochranné štíty pro prohlížeče, zásuvné moduly, kancelářské programy a přehrávač médií jsou už v programu aktivovány předem. | Zdroj: Malwarebytes Anti-Exploit

Malwarebytes zabudoval funkce anti-exploitu do vlastního antivirového nástroje. Kdo jej používá, má ho tedy k dispozici. Vedle toho je možné si bezplatně stáhnout i beta verzi Malwarebytes Anti-exploit zdarma. Každý uživatel si ji může instalovat a tím posílit funkce antivirového skeneru, který používá.

Obsluha je velmi jednoduchá. Nástroj nainstalujete a necháte jej běžet. Nespotřebuje mnoho zdrojů a chrání prohlížeče včetně jejich doplňků, programy Office a přehrávače médií. Na kartě "Shields" najdete seznam programů. Další programy můžete přidat prostřednictvím "Add Shield". Stačí program klasifikovat a přiřadit soubor exe.

Ve verzi 1.13.1.304 byla vylepšena ochrana proti zneužití, která zahrnuje také přesnější detekci falešných poplachů. To se týkalo především maker v aplikacích MS Office. Program byl také drobně optimalizován.

Ochrana funguje automaticky

antiexploit2

Nástroj automaticky zablokuje pokus o spuštění exploitu. | Zdroj: Malwarebytes Anti-Exploit

Z pohledu uživatele není potřeba se o program jakkoliv starat. Pokud se v systému objeví exploit, nástroj zasáhne zcela automaticky. Detekovaný program je uzavřen a zobrazí se zpráva o blokovaném zneužití. Objeví se také nový záznam v seznamu "Logs".

V nastavení není z pohledu běžného uživatele potřeba nic upravovat. Techničtěji orientovaní uživatelé mohou v části "Advanced Settings" definovat vlastní pravidla pro různé programy. Doporučuje se ale postupovat opatrně. Ideální je změnit pouze jedno nastavení a poté otestovat účinky exploitové blokace.

Vyšší zabezpečení

Pokud chcete pro zabezpečení svého systému udělat trochu více, kromě běžných opatření můžete použít beta verzi Anti-exploit zdarma a spustit ji spolu s antivirovým programem, jakým je například Windwows Defender. Navzdory beta verzi nejsou s nástrojem žádné problémy. Pokud používáte komplexní antivirovou ochranu od Malwarebytes, anti-exploit nepotřebujete. Je už v antiviru integrován.

Používáte antivirový program?

79%
21%
Celkem hlasů: 14

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení