Menu

Záplata chyb pro Firefox 90: řešení pomalého načítání a pádů

26.07.2021 07:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Záplata chyb pro Firefox 90: řešení pomalého načítání a pádů

Záplata chyb pro Firefox 90: řešení pomalého načítání a pádů | foto: Clker-Free-Vector-Images/Pixabay

K dispozici je Firefox 90.0.1 a opravuje některé chyby, týkající se pomalého načítání některých webových stránek a pádů při ukončení. Po předchozí verzi, která byla především vylepšením vzhledu, je Firefox 90 zaměřen především na změny funkcionalit.

Uživatelé systému Windows získávají v updatu Firefoxu novou funkci aktualizace prohlížeče. Díky ní může být browser aktualizován i pokud není spuštěn. K dispozici k bezplatnému stažení je momentálně Firefox ve verzi 90.0.1, a to pro platformy Windows, macOS a Linux. Mozilla v aktualizaci řeší celkem pět chyb. V některých případech mohou připojení přes HTTP3 mimo jiné vést k delší čekací době a někteří uživatelé po aktualizaci na Firefox 90 zaznamenávali pády při zavírání prohlížeče. Chyby se objevovaly i v případě zobrazení stránky »about:support«, která mohla být prázdná.

Aktualizace ale neopravuje známou chybu v tisku. Snad bude už brzy k dispozici a začne její uvolňování všem uživatelům. Chyba se projevuje tak, že při tisku souborů PDF se části stránky jednoduše odříznou.

Po rozsáhlé změně designu, která byla hlavním motivem aktualizace verze 89, se ve verzi 90 Mozilla soustředila spíš na funkcionalitu Firefoxu. Update by vám měl nabídnout automaticky sám prohlížeč, pokud to tak není, lze jej vyvolat ručně. Používání vždy nejnovější verze je důležité pro bezpečnost celého systému.

Nová aktualizační funkce pro systémy s Windows

firefox90-2(1)

Až dosud byly aktualizace Firefoxu automaticky doručovány pouze při spuštěném prohlížeči. Přinejmenším v systému Windows se to nyní mění, protože je k dispozici nová služba běžící na pozadí, která aktualizace načítá. | Zdroj: Firexox 90/Windows 10

Za tímto účelem je každých sedm hodin v systému Windows aktivována instance prohlížeče Firefox bez grafického uživatelského rozhraní, a to v době, kdy prohlížeč Firefox není spuštěn. Mozilla chce tuto funkci zavádět postupně. Abychom viděli záznam v plánovači úloh systému Windows, který to řídí, musíme funkci povolit prostřednictvím »about:config» a parametru »app.update.background.scheduling.enabled«.

Tato funkce je užitečná především pro příležitostné uživatele Firefoxu. Ti se mohou spolehnout na to, že mají k dispozici vždy aktuální verzi prohlížeče.

Konec s FTP a omezení šmírování facebooku

firefox90-3

Uživatelé FTP si musejí instalovat samostatného klienta, Firefox jeho podporu odebral. | Zdroj: Firefox 90

Ve Firefoxu 90 je ale celá řada dalších novinek:

Konec s FTP: jak už bylo oznámeno dříve, Mozilla zrušila ve Firefoxu 90 podporu protokolu FTP. To znamená, že pokud zadáte adresy ve stylu »ftp://ftp.mozilla.org/pub/«, Firefox je už nedokáže otevřít. Místo toho nabídne zkusit externí program. Pokud stále používáte servery FTP, bylo by vhodné k tomuto účelu použít samostatného klienta, například FileZilla. Co je důležité: všechny předchozí způsoby, jak ve Firefoxu znovu zprovoznit FTP, už nefungují.

Vyhledávač problémů: ve Firefoxu 90 je nová podstránka »about:third-party«, která uživatelům umožňuje zjistit, které moduly třetích stran se do Firefoxu instalují. To by mohlo být užitečné především v případech problémů s kompatibilitou.

PDF: funkce tisku do souboru PDF vytváří funkční hypertextové odkazy.

Výjimky: uživatelé Firefoxu si nyní mohou nastavit výjimky pro režim »pouze přes HTTPS«.

Chytrá blokace: aktualizace funkce blokování v režimu soukromí zastavuje skripty Facebooku. Pokud se ale uživatelé přihlásí na stránku pomocí facebookového účtu, skripty jsou okamžitě povoleny.

Obrázky: obrázky na webových stránkách, které jsou otevřeny pomocí položky kontextové nabídky »Otevřít obrázek na nové kartě«, se nyní zobrazují na kartě na pozadí.

Metadata: nová funkce načítání metadat ve Firefoxu 90 lépe chrání uživatele před útoky z různých zdrojů.

Bezpečnostní update: Firefox 90 poskytuje devět bezpečnostních záplat.

DŮLEŽITÁ AKTUALIZACE PRO UŽIVATELE SYSTÉMU WINDOWS

Hlavní novinka, instalace aktualizací nezávisle na spuštění Firefoxu, bude pravděpodobně uvolňována pouze po částech. Myšlenka je to ale dobrá. Uživatelé pak aktualizaci prohlížeče mohou vypustit z hlavy a při jeho používání budou mít bezpečný systém. Kapitola FTP ve Firefoxu 90 definitivně končí. Mozilla tuto implementaci z prohlížeče odstranila.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení