Menu

Zapomenutá verze Windows: přesto ale stále má jedno praktické využití

21.10.2021 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Zapomenutá verze Windows: přesto ale stále má jedno praktické využití

Zapomenutá verze Windows: přesto ale stále má jedno praktické využití | foto: Júnior Ferreira/Unsplash

Většina uživatelů používá Windows 10, ale stále existuje zdánlivě zbytečná předchozí verze, pro kterou jsou stále poskytovány aktualizace. Po uvolnění Windows 11 se nabízí otázka, proč vůbec Microsoft ještě věnuje čas a energii verzi 8.1.

Přestože jsou Windows 11 v současnosti k dispozici jako zcela bezplatná aktualizace, většina uživatelů pravděpodobně s jejich instalací ještě chvíli počká a zůstane u Windows 10. Na mnoha počítačích dokonce stále běží Windows 7, přestože od začátku roku už nejsou podporovány.

Ale: stále tu jsou ještě Windows 8.1, která budou podporována až do ledna 2023. Nejsou v nich žádné nové funkce, což může být i výhoda, ale hlavně jsou zaručeny pravidelné bezpečnostní aktualizace. Praxe ukazuje, že pro koncové uživatele Windows 8.1 pravděpodobně už nejsou zajímavé, protože s nimi pracují už ani ne 3 % uživatelů stolních počítačů. Velkou část z nich budou jistě tvořit firemní počítače. Nicméně stále existuje jedno praktické využití této starší verze.

Windows 8.1: zapomenutá starší verze

windows8

Pozornost se systému Windows 8.1 už vzbudit nepodařilo. Mnoho uživatelů jej jednoduše přeskočilo. | Zdroj: Microsoft

Systém Windows 8.1 byl na trh uveden v roce 2013 formou bezplatné aktualizace. Bylo to jeden rok po uvedení Windows 8 a aktualizace měla odstranit jeho největší nedostatky. Jak se ukázalo, mnoho uživatelů novou úvodní obrazovku Windows 8 kategoricky odmítlo, a proto bylo možné u Windows 8.1 opět začít přímo na ploše. Vrátilo se také tlačítko Start, ale nikoliv klasická nabídka Start.

Ani aktualizace Windows 8.1 už nedokázala vývoj zvrátit. Jistě, nešlo pouze o odmítnutí uživateli, ale kombinaci dotykového a desktopového operačního systému lze považovat za neúspěch. Ani ukončení podpory Windows 7 nepřinesl systému Windows 8.1 žádné nové uživatele.

Uživatelé Windows 8.1 ale nejsou v pasti. Mohou zdarma přejít až k Windows 11, i když přeci jen tak trochu oklikou. Nejprve je potřeba využít bezplatný upgrade z Windows 8.1 na Windows 10. V praxi to lze provést pomocí nástrojů, jakými jsou Windows 10 Update Assistant nebo Nástroj pro vytváření médií (Media Creation Tool). Nezapomeňte si pro každý případ vytvořit zálohu. Poté lze provést bezplatnou aktualizaci systému Windows 10 na Windows 11.

Zapomenutá okna

Systém Windows 8.1 je stále vybavován bezpečnostními aktualizacemi, což je dobře. Microsoft svůj slib podpory plní a bude ji poskytovat až do začátku roku 2023. Problém je ale v tom, že je to mnoho úsilí téměř pro nic, protože počet uživatelů Windows 8.1 stále klesá a nedá se očekávat, že by se tento trend obrátil. Ti z uživatelů, kdo stále s Windows 8.1 pracují, mohou zdarma přejít na Windows 10, a poté na Windows 11.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Windows 8.1

  Windows 8.1 je podle mě nejlepší systém ze všech a ten kdo tvrdí že né, tak je pako. :-)

  Reagovat na komentář

  mam procesor

  i5 7200, muzete se mi prosim podivat pro windows 11 pro muj procesor, pry je nepodporovany :(

  Reagovat na komentář

  ja to mam horsi

  Reakce na Milan: ja mam nepodporovany procesor

  Reagovat na komentář

  no?

  Stale pouzivam na vsech pocitacich Win7 a nemam vubec zadny problem vsechno funguje :-) aktualizace nikdy nestahuju tak ze me konec podpory opravdu nezajima bez tak je to pouze smeti..

  Reagovat na komentář

  ?

  A jaké je to jedno využití?

  Reagovat na komentář

  stále má jedno praktické využití

  A to je jake?

  Reagovat na komentář

  Není to jedno – 3 procenta a dělají z toho kdovíco? Doporučuji upgrade z osmiček na desítky,potom na jedenáctky a nakonec čistá instalace 11…Já bych bral ten fullscreen start z osmiček do malýho čudlíku,či nějaký Tv mode alá xbox,steam big picture,Kodi,an­droid tv – prostě klikneš a je to…

  Reagovat na komentář

  Netuším

  o čem mluvíte. W10 mi na několika PC nezamrzly ani jednou, natož aby spadly.

  Reagovat na komentář

  Souhlasím

  Reakce na Franta: souhlasím s Panem Franto, za mne jsou lepší starší, příbuzný jede ještě na xpčkách což už je podle mne zase moc :D

  Reagovat na komentář

  neřekl bych, že jsou uživatelé 8.1 v pasti :-)

  8,1 jsou daleko stabilnější, než w10, (o nedodělku w11 ani nemluvě) věčně poškozované "novinkami. Takže kdekoliv jsou 8.1 instalované, spokojeně bych s nimi zůstal tak dlouho, jak jen to bude možné.
  V pasti se naopak může ocitnout ten, kdo příliš rychle aktualizuje, získá nestabilní a omezený nový systém a nebude se umět vrátit zpátky.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení