Menu

Zlobí vás snímač prstů na smartphonu? Existuje metoda, kterou zařízení odemknete na první pokus

05.12.2022 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Zlobí vás snímač prstů na smartphonu? Existuje metoda, kterou zařízení odemknete na první pokus

Zlobí vás snímač prstů na smartphonu? Existuje metoda, kterou zařízení odemknete na první pokus | foto: Lukenn Sabellano/Unsplash

Na pohodlnost odemykání smartphonu snímačem prstu se zvyká rychle. Používá se i pro autorizaci přístupu k dalším aplikacím, jako například internetovému bankovnictví. Co ale dělat v případě, když jsou s odemykáním neustálé problémy?

Existuje jednoduchý trik, díky kterému bude snímač prstů fungovat spolehlivěji. Stačí při úvodním nastavení provést více pokusů o sken otisku prstu v různých polohách a úhlech natočení vůči snímači.

Téměř všechny modernější typy smartphonů lze odemknout pomocí snímače otisků prstů. V závislosti na cenové kategorii telefonu snímače reagují někdy dobře, jindy hůře. Proto je u některých modelů k jejich úspěšnému odblokování často potřeba několik pokusů.

Obvykle je možné při nastavování zařízení uložit do smartphonu několik různých vzorů otisků prstů, což umí například zařízení Samsung Galaxy.

Můžete si například zaregistrovat pravý palec i levý ukazováček a telefon odemknout oběma prsty. Pokud se odemknutí skenem prstu nepovede, můžete bez obav zkusit jiný. Ale co v případě, kdy to nefunguje ani po několikáté? Zejména v časové tísni jde o cenné sekundy, které při opakovaných neúspěšných pokusech ztrácíte.

Registrujte otisk prstu dvakrát

touchid

Pokud snímač prstu nefunguje, jednoduše znovu zaregistrujte stejný prst. | Zdroj: NeiFo/Pixabay

Chcete-li zvýšit rychlost rozpoznání otisku prstu, jednoduše můžete naskenovat prst dvakrát. Čím více různých skenů stejného prstu, tím větší je pravděpodobnost, že se zařízení odemkne hned při prvním přiložení.

Ujistěte se, že další otisky pořizujete z různých úhlů a míst. Tímto způsobem se mohou do paměti technologie snímání otisku prstu uložit body, které jste při prvním nebo předchozím skenování nezaznamenali.

Spolehlivější metodou je rozpoznávání obličeje, které funguje s mnohem vyšší úspěšností, než v případě snímače prstu. Také je mnohem rychlejší. Trochu problém může nastat v případech zařízení, která používají pouze jednodušší 2D metodu snímání. Takovou technologii bude snadné oklamat, a to například i pomocí fotografie.

Proto někteří výrobci sice nabízejí možnost použít biometrické zabezpečení pomocí skenu obličeje, ale třeba jen pro odemykání přístupu k zařízení. Pokud byste takto chtěli potvrdit platbu v elektronickém bankovnictví, nebude to možné. Pro takové případy vám zařízení doporučí se spolehnout na primární zabezpečovací technologii, kterou je zpravidla otisk prstu, případně v kombinaci s druhým ověřovacím faktorem.

2D sken obličeje byť se softwarovou podporou totiž nemá moc společného s mnohem bezpečnější metodou rozpoznání obličeje, která také ukládá informaci o "hloubce" snímání. To chrání proti podvrhům například zneužitím fotografie. Různé bezpečnostní techniky také rozpoznají, zda máte otevřené oči a zda je vaše pozornost zaměřena na odemykané zařízení. To má za cíl zabránit zneužití zařízení pokusem jej odemknout například v případě, kdy spíte.

Zdroj: Support.apple.comScreenRant

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Blbost

    Právě zmiňovaný SG uložení stejného prstu 2× nedovolí. Co kdybyste si předem vyzkoušeli to, o čem chcete psát?

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení