Menu

Zpomalený počítač: jak mu vrátit ztracenou svižnost

29.10.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Zpomalený počítač: jak mu vrátit ztracenou svižnost

Zpomalený počítač: jak mu vrátit ztracenou svižnost | foto: Hatice EROL/Pixabay

Jedním z typických projevů počítačů po delším používání je ztrácející se rychlost. Počítač je pomalý, prodlužuje se délka jeho reakce a na provádění  běžných operací čekáme stále déle. Příčin může být celá řada: od zaplnění datovým smetím až po zvýšené výkonnostní požadavky moderních aplikací. 

Spouštění trvá věčnost a načítání programů už také ztratilo svůj někdejší švih. Realita, se kterou se po čase setká snad každý uživatel počítače s Windows. Nejvyšší čas vyhradit si pár minut a zkusit některý z triků, který by mohl pomoci.

Zpravidla to není samotný počítač, co se v průběhu času zpomaluje. Obvykle se jedná i o programy a služby, které potřebují kvůli aktualizacím a přidávání různých funkcí vyšší výkon. Nakonec mohou počítač srazit na kolena.

ZVÝŠENÉ POŽADAVKY

Je to proto, že software a služby jsou vždy vyvíjeny pro aktuální hardware. Pokud máte starší systém, můžete se domnívat, že je počítač pomalejší, ale může to být jen zvýšenými požadavky provozovaného softwaru. To má za následek skutečnost, že výpočetní procesy trvají déle.

Často mohou být na vině zapomenuté programy, které nebyly nikdy odstraněny. Pokud se neustále spouštějí na pozadí, mohou zbytečně zabírat místo v paměti a tím snižovat výpočetní výkon. Mnoho aplikací je také v Auto Startu systému, což vede ke zbytečně dlouhým dobám zavádění systému.

OBEJDĚTE SE BEZ ZBYTEČNOSTÍ

Jako první krok v očistě systému specialisté doporučují odstranit instalace nepotřebných programů. Příslušnou volbu najdete v části »Nastavení | Aplikace | Aplikace a funkce". Obecné pravidlo doporučuje, že na úložném prostoru počítače by mělo zůstat nejméně 20 % volné kapacity.

Doporučuje se také použít Správce úloh pro kontrolu programů, které se zavádí při spouštění počítače. Na kartě »Po spuštění« ve sloupci »Dopad při spuštění« je vidět, jak moc jednotlivé programy zpomalují start Windows.

DEFRAGMENTACE NEDÁVÁ SMYSL VŽDY

diskdefrag

Spuštění defragmentace ať už systémovým nástrojem Windows nebo programem jiného poskytovatele není nutné vždy. U disků SSD je lepší použít optimalizaci. | Zdroj: Disk Defrag 9

Defragmentace se často doporučuje jako všelék. Data, která jsou uložena na fragmentech, jsou uspořádána tak, aby k nim byl co nejrychlejší přístup. Specialisté ale upozorňují, že smysluplnost defragmentace závisí na typu velkokapacitního paměťového úložiště.

U starších pevných disků HDD s rotační plotnou je defragmentace užitečná kvůli principu funkce. Pokud je obsah disku velmi fragmentovaný, musí se plotna disku častěji otáčet s různým polohováním čtecí hlavice, což stojí čas.

U dnes už běžně používaných SSD disků je defragmentace spíš kontraproduktivní. Tyto disky žádnou mechaniku nemají a jejich paměťové segmenty mají pouze omezenou životnost. Neustálá reorganizace v rámci defragmentace ji může zkrátit.

Systém Windows 10 má také výchozí optimalizaci pro disky SSD. V Ovládacím panelu se pod položkou »Nástroje pro správu« nachází »Defragmentace a optimalizace jednotek«. Zde můžete vidět, jaký typ disku máte v počítači instalovaný, kdy byl naposledy analyzován a jaký je jeho aktuální stav. Uživatelé s SSD disky si mohou defragmentaci ušetřit.

RUCE PRYČ OD REGISTRU

pcslower-registry

Ruční čištění registru je dost rizikové. Snadno hrozí poškození systému. Jde to i pomocí různých utilit, které nabízejí další funkce. Jen je potřeba vždy dobře vědět, co děláme, abychom nenapáchali zbytečné škody. | Zdroj: Wise Registry Cleaner

Do registru by měli zasahovat pouze uživatelé, kteří se v něm vyznají a jsou si plně vědomi toho, co dělají. Systém lze snadno poškodit odstraněním položek, které jsou stále potřebné.

Specialisté na Windows používají příměr k lékárnické skříni, plné zásuvek s informacemi. Pokud Windows některé z těchto informací potřebují, jednoduše otevřou příslušnou zásuvku a sáhnou si pro ně. Zásuvky s neaktuálním nebo nepotřebným obsahem systém jednoduše ignoruje. Abychom dokázali přesně posoudit, co je a co není potřeba, potřebovali bychom odpovídající know-how. Tuto práci lze přenechat čističům registru nebo podobným programům, které mají v nabídce ještě další funkce čištění systému od různých datových kostlivců.

Pokud jde o ochranu před viry, lze se spolehnout na vestavěné nástroje Windows. Defender je do systému dobře integrován a v současnosti nabízí spolehlivou ochranu při nízkém zatížení systému. Antivirová řešení třetích stran mohou být komplexnější s dalšími funkcemi, ale také mohou více zatěžovat paměť počítače.

TAJNÝ TIP: ODSTRANĚNÍ ZBYTEČNÉHO PRACHU

pcfan

Občasné zbavení počítače nečistot také přispěje ke zlepšení jeho kondice. Zaměřit bychom se měli na ventilátor a ventilační otvory. | Zdroj: Alexandru-Bogdan Ghita/Unsplash

Aby počítač se systémem Windows fungoval bez problémů, potřebuje především jednu věc: pravidelnou údržbu. To zahrnuje odstranění nepotřebných programů, vyčištění automatického spouštění a kontrolu systému. Užitečné může být také zbavení počítače nečistot. Pokud se systém přehřívá kvůli zanesení ventilačních otvorů, dochází ke snížení výkonu.

Ti, kdo stále používají pevný disk, by jej měli nahradit SSD. To přináší výrazné zvýšení výkonu. Běžný uživatel se pak může při údržbě systému spolehnout na vestavěné nástroje Windows, a to i proto, že v systémech Windows 10 a 11 jsou už velmi dobře optimalizovány.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  JSEM TAK VDĚČNÝ UDAMA. DĚKUJI PANE!

  Dobrý den! Jsem Martina Bonucci a toto je můj příběh. Po 3 letech rozpadlého manželství mě manžel opustil se třemi dětmi a můj život byl zničen. Chtěl jsem to všechno ukončit, málem jsem spáchal sebevraždu, protože jsem byl tak depresivní. Celou tu dobu jsem byl tak emocionálně depresivní a život mi připadal bezvýznamný. V osudný den jsem při brouzdání po internetu narazil na několik svědectví o doktoru Udamovi. Někteří lidé svědčili, že to přivedlo jejich Ex zpět, někteří svědčili, že to obnovuje dělohu a léčí nemoci pomocí jeho bylin. Víc mě zajímalo usmíření s manželem, které Dr. Udama umožnil za 3 dny. Nyní je můj manžel zpět a od té doby žijeme šťastně. Děkuji. Zde zanechám váš kontakt na všechny. E-mail: udamaada@gmail.com Volejte / Whatsapp: +27 65 897 8226

  Reagovat na komentář

  jak jsem dostal svého bývalého zpět

  DĚKUJI SKVĚLÉMU DR Sunny ZA VYŘEŠENÍ MÝCH PROBLÉMŮ JEHO E-MAIL JE (drsunnydsolution1@gmail.com
  Jmenuji se Flora Paul, byla jsem za svého manžela vdaná 5 let, žili jsme spolu šťastně a žili jsme spolu šťastně až do chvíle, kdy odcestoval na služební cestu do Austrálie, kde potkal tuto dívku a od té doby mě a děti nenávidí a miluje její jediná. takže když se můj manžel vrátil z cesty, řekl, že už mě a moje děti nechce vidět, tak nás vyhnal z domu a teď jel do Austrálie za tou druhou ženou. takže já a moje děti jsme teď byli tak frustrovaní a zůstal jsem jen s mámou a nechoval jsem se dobře, protože moje matka se po smrti mého otce provdala za jiného muže, takže muž, za kterého se provdala, se k ní nechoval dobře, já a moje děti byly tak zmatené a já hledala způsob, jak dostat svého manžela zpět domů, protože ho tolik miluji a vážím si ho, takže jednoho dne, když jsem si prohlížela svůj počítač, viděla jsem svědectví o tomto kouzelníkovi DR Sunny, svědectví sdílela na internetu jedna paní a udělalo to na mě takový dojem, že bych to taky zkusil. Nejdřív jsem se bála, ale když jsem si vzpomněla na to, co já a moje děti prožíváme, tak jsem ho kontaktovala a řekl mi, abych zůstala v klidu jen 24 hodin, že se můj manžel vrátí ke mně a k mému nejlepšímu překvapení mi zavolali od mého manžela se druhý den zeptal po dětech a zavolal jsem DR Sunny a řekl, že vaše problémy jsou vyřešeny, mé dítě. takže takhle jsem dostal svou rodinu zpět po dlouhém stresu z brzdění zlou paní, takže s touto pomocí od DR Sunny chci, abyste se ke mně všichni na tomto fóru připojili a řekli obrovské díky DR Sunny a já to udělám také rady pro kohokoli v takových nebo podobných problémech nebo jakýchkoli problémech by ho také měli kontaktovat jeho e-mail je (drsunnydsolution1@gmail.com) je řešením všech vašich problémů a nesnází v životě. jeho e-mailová adresa je opět (drsunnydsolution1@gmail.com)

  JE SPECIALIZOVANÝ NA NÁSLEDUJÍCÍ KOUZLO.

  (1) Pokud chcete svého ex zpět.

  (2) pokud máte vždy špatné sny.

  (3) Pokud chcete být povýšeni ve své kanceláři.

  (4) Pokud chcete, aby za vámi běžely ženy/muži.

  (5) Pokud chcete vyhrát v loterii.

  (6) Pokud chcete být bohatí.

  (7) Pokud chcete svázat svého manžela/manželku, aby byl navždy váš.

  (8) Pokud potřebujete finanční pomoc.

  (9) Jak jste byli podvedeni a chcete získat zpět své ztracené peníze.

  (10), pokud chcete zastavit rozvod.

  (11), pokud se chcete rozvést se svým manželem.

  (12), pokud chcete, aby vaše přání bylo splněno.

  (13) Těhotenské kouzlo k početí dítěte

  (14) Zaručte, že vyhrajete znepokojivé soudní případy a rozvod bez ohledu na to, v jaké fázi

  (15) Zabraňte rozpadu vašeho manželství nebo vztahu.

  (16) jestliže máte jakoukoli nemoc jako (H I V), (RAKOVINA) nebo jakoukoli nemoc.

  (17) pokud potřebujete modlitby za vysvobození pro své dítě nebo pro sebe.

  (18) chcete vyléčit cukrovku, herpes, HIV a AIDS, rakovinu prsu a rakovinu, znovu se ujistěte, že jste ho kontaktovali, pokud máte nějaký problém, pomůže vám. jeho e-mailová adresa je (drsunnydsolution1@gmail.com okamžitě ho kontaktujte…za­volejte mu nebo na WhatsApp číslo +2348082943805

  Reagovat na komentář

  Děkuji chubygrea@gmail.com za vaši dobrou práci

  Děkuji ti chubygreat, že jsi mi pomohl, kéž ti Bůh i nadále dává sílu pokračovat v této práci. Kontaktoval jsem chubygreat, když jsem se o něm dozvěděl a co může dělat a co dělá, rozhodl jsem se ho kontaktovat o pomoc prostřednictvím tohoto e-mailu: chubygreat@gmail.com a promluvili jsme si. Řekla jsem mu, čemu v tu chvíli čelím, protože můj manžel se chystal podat žádost o rozvod, protože se pořád hádáme kvůli paní, se kterou ho vždycky najdu. Řekl mi, že podá žádost o rozvod, vyžene mě a přivede druhou dámu, řekl jsem chubygreat vše, čím jsem procházel prostřednictvím chatu, dal mi své číslo +234905650456­6 několikrát jsem mu zavolal, dokud neměl volno k práci pro mě a řekl mi, co potřebuji zajistit a co budu dělat, dal mi sedmdesát dva (72) hodin, abychom byli v pořádku a normální, jak jsme zvyklí. Děkuji chubygreat za to celý svůj život a jsem vděčný. Pokud se chcete dostat do chubygreat, stačí kontaktovat tyto údaje e-mailem na chubygreat@gmail.com a zavolat na +2349056504566 a uvidíte, jak jsem v něm šťastný a naplněný. kontaktujte chubygreat nyní a buďte vděční celý svůj život.

  Reagovat na komentář

  Můj přítel mě opustil kvůli někomu jinému, byl jsem tak srdcervoucí a nikdy jsem nevěděl, co mám dělat, dokud jsem nenarazil na tohoto mocného kouzla lásky, který pro mě udělal kouzlo lásky a přivedl zpět svého bývalého, který mě opustil, jsem tak šťastný a slibuji, že o tomto dobrém muži budu vyprávět celému světu, děkuji Velký mutaba za vaši pomoc a budu vám navždy vděčný, pokud chcete jeho pomoc, přidejte ho na WhatsApp +2348054681416 je tak silný, že mu můžete také poslat e-mail: greatmutaba@gmail.com

  Reagovat na komentář

  jak jsem dostal svého bývalého zpět

  Měla jsem vážné problémy s manželem a to vedlo k tomu, že se odstěhoval do bytu ke svým přátelům. Všechno se zhoršilo, protože začal často s přáteli chodit do barů a striptýzových klubů, opíjet se a omdlévat. Vždy mi po telefonu vyhrožoval, kdykoli mu zavolám, kvůli všem špatným radám, které mu dávali jeho přátelé. Miluji ho a před náhlou změnou jsme byli spolu 8 let, nemohla jsem otěhotnět a zjistila jsem, že je to moje chyba. Byla jsem tak smutná a frustrovaná, až jsem jednoho dne procházela internet a uviděla dámu sdílející svědectví o mocném kouzelném kouzlu DR, SUNNY, která jí pomohla přivést jejího manžela zpět k ní kouzlem, tak jsem se rozhodla dát to. zkusil jsem to taky a kontaktoval jsem DR. SUNNY e-mailem na drsunnydsolution1@gmail.com a vysvětlil jsem mu a DR všechny své problémy. SUNNY mi řekl, že se nemám bát, že mi pomůže vyřešit mé problémy, manžel se vrátí domů a DR. SUNNY mi také řekl, že by mohl také udělat těhotenské kouzlo. Také mi řekl, že kouzlo není škodlivé pro mě ani pro mého manžela. Rozhodl jsem se to zkusit a okamžitě jsem udělal vše, co mi řekl, a udělal pro mě kouzlo. O 2 dny později se můj manžel vrátil domů a omluvil se, že je mu líto, co mě stál, a teď jsme šťastní a žijeme spolu šťastně. O dva měsíce později jsem zjistila, že jsem těhotná. Jsem teď opravdu šťastný, protože už nevím, co říct, ale pokud to čtete a máte stejný problém se vztahem nebo máte potíže s otěhotněním manžela nebo přítele nebo problém jakéhokoli druhu, který je mimo lékařská moc, kontaktujte prosím DR, SUNNY na jeho e-mailu je: drsunnydsolution1@gmail.com nebo whatsapp ho +2348082943805 a buďte si 100% jisti, že má řešení vašich problémů.

  Reagovat na komentář

  jak jsem dostal svého bývalého zpět

  najít skutečné kouzlo lásky? sesilatel lásky, jehož práce přinesla výsledky? Volejte/WhatsApp DR SUNNY +234903073198­5. uzdrav se ze zlomeného srdce" Jsem tak nadšená, že můj manžel je zpět poté, co mě opustil kvůli jiné ženě„kontaktujte drsunnydsolution1@gmail.com, abychom vám pomohli získat svého bývalého milence po rozchodu/rozvodu urychleně zpět“ Po 12 letech manželství, já a můj manžel byl v jedné nebo druhé hádce, dokud mě nakonec neopustil a přestěhoval se do Kalifornie, aby byl s jinou ženou. Cítila jsem, že můj život skončil a moje děti si myslely, že už nikdy neuvidí svého otce. Snažil jsem se být silný jen kvůli děti, ale nemohla jsem ovládat bolest, která sužuje mé srdce, mé srdce bylo plné smutku a bolesti, protože jsem byla do svého manžela opravdu zamilovaná. Každý den a noc na něj myslím a vždy si přeji, aby se ke mně mohl vrátit. Byl jsem opravdu znepokojen a potřeboval jsem pomoc, takže jsem hledal pomoc online a narazil jsem na webovou stránku, která naznačovala, že DR SUNNY může pomoci rychle získat bývalého zpět. Takže jsem cítil, že bych mu to měl zkusit. Kontaktoval jsem ho a řekl mi co mám dělat a já to udělal, pak pro mě udělal kouzlo lásky. O 11 hodin později mi můj manžel opravdu zavolal a řekl mi, že mu já a děti tak moc chybím, tak úžasné!! Tak se vrátil téhož dne se spoustou lásky a radosti a omluvil se za svou chybu a za bolest, kterou způsobil mně a dětem. Od toho dne bylo naše manželství silnější, než bylo předtím, to vše díky DR SUNNY. je tak mocný a rozhodl jsem se podělit se o svůj příběh na internetu, že DR SUNNY je skutečný kouzelník, kterého se budu vždy modlit, aby dlouho žil, aby pomohl svým dětem v době potíží, pokud jste tady a potřebujete svého bývalého milence zpět nebo rychle zachránit své manželství. Už neplačte, kontaktujte nyní DR SUNNY. Zde je jeho kontakt, pošlete mu e-mail na adresu: drsunnydsolution1@gmail.com nebo mu zavolejte/WhatsApp: +2348082943805 vaše laskavost nebude nikdy zapomenuta. Cindy Wanderly.

  Reagovat na komentář

  how i got my ex back

  Díky bohu, že jsem po přečtení tolika svědectví o jeho práci uvěřil v Dr. SUNNYHO a rozhodl jsem se ho kontaktovat. Píšu své vlastní svědectví, o kterém jsem si nikdy nemyslel, že by to bylo možné. Než jsem potkal Dr. SUNNYHO, cítil jsem, že to všechno jsou pověrčivé názory a že kouzlo nebylo vědecky dokázáno jako pravdivé, ale tento zaklínač mě přiměl věřit opaku. JE TO DOBRÝ ČLOVĚK. Dostal jsem svého bývalého přítele zpět s pomocí tohoto muže po 1 roce snažení, ale zdálo se, že se neukázal žádný možný prostředek. Pokud jste četli nějaké svědectví o Dr.SUNNY, je to pravda. Můj přítel mě opustil před více než rokem a já jsem ho chtěla mít zpátky a snažila jsem se ho prosit, aby se ke mně vrátil, ale nechal mě slyšet a na veřejnosti jsem vypadal jako blázen. Doktora SUNNYHO mi doporučil můj přítel, kterému také pomáhal na mém pracovišti, a řekl jsem mu, že je pověrčivý a hlupák, že věří v takové fetišistické věci. Ale po tolika úvahách o tom jsem ho šel hledat online a rozhodl jsem se ho kontaktovat e-mailem. Brzy mi dal číslo svého mobilu a chvíli jsme si také povídali. On je nejlepší. Než tvé kouzlo zafungovalo, už jsem si byl jistý. Během 2 dnů mě tentokrát přišel prosit můj bývalý přítel, který se po 1 roce vysmíval, že je k ničemu. Nevěděl jsem, co ten muž udělal, ale dělá to pro mě velmi dobře. Děkuji jemu a svému příteli za to, že se s ním setkáváme také každý den mého života. Věřím, že pomůže každému, kdo ho přijde kontaktovat drsunnydsolution1@gmail.com nebo přes WhatsApp na +2348082943805

  Reagovat na komentář

  how i got my ex back

  Ahoj všichni, toto je ta nejúžasnější věc, kterou jsem kdy poznal, a musím se podělit o toto skvělé svědectví. Chci jen poděkovat DR SUNNY, že si našla čas a pomohla mi seslat kouzlo, které přivádí zpět mého bývalého milence, který o mě po šesti měsících zasnoubení náhle ztratil zájem, ale dnes jsme manželé a jsme šťastnější než nikdy. Byl jsem opravdu ohromen a šokován, když za mě udělal práci a do 48 hodin se James vrátil domů a začal prosit o odpuštění a abych to znovu přijal. Opravdu mi chybí slova a nevím kolik jich mám předat vám mé uznání, DR SUNNY, jste Bohem seslaným obnovit nefunkční vztah. Hluboce miluje pomáhání lidem plnit jejich touhy, najít pravou lásku, přivést zpět své bývalé milence, ukončit násilnické vztahy, najít úspěch, přilákat štěstí, najít spřízněné duše a další. Kontaktujte ho ještě dnes a nechte ho, aby vám ukázal zázraky a zázraky jeho systému kouzel lásky. Poskytuje nejlepší výsledky při sesílání skutečných kouzel. Pošlete e-mail: drsunnydsolution1@gmail.com Můžete mu také Whatsapp na +2348082943805
  .

  Reagovat na komentář

  rychlost

  Jaká je u nás rychlost.Připadá mi že u nás je rychlost líného osla.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení