Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Objevil se falešný web Alza.cz: v žádném případě na něm nic nenakupujte

Jakub Fišer 14.11.2022

Největší tuzemský obchod nejen s elektronikou aktuálně sužují podvodníci. Vyrobili si falešný web Alza.cz, který byste na první pohled těžko rozeznali od toho opravdového. Na co si dát pozor?

Kapitoly článku

Alza varuje před podvodem

Alza varuje před tím, že se podvodníci jejím jménem snaží zmást zákazníky, kteří chtějí nakupovat elektroniku, drogerii a další zboží, které Alza prodává. Falešná stránka se může objevit ve vyhledávači, anebo vám ji někdo může poslat – třeba šmejdi, kteří se zmocnili WhatsAppu vašeho známého.

“Upozorňujeme zákazníky na podvodnou stránku, která se nachází na falešné doméně imitující adresu našeho e-shopu,” varuje Alza přímo na hlavní stránce svého obchodu. “Upozorňujeme zákazníky na podvodnou stránku, která zneužívá jméno naší firmy a právě probíhající akci Black Friday. Tato stránka nemá se společností Alza.cz a.s. nic společného a důrazně před ní varujeme. Veškeré oficiální akce našeho e-shopu probíhají výhradně na naší adrese https://www.alza.cz – a třeba právě akce Black Friday na našem e-shopu zahrnuje tisíce produktů, nikoliv pouze plenky,“ uvádí přímo v tiskovém sdělení z 10. listopadu.

Jak poznat falešnou Alzu?

Podvodný obchod vydávající se za Alzu poznáte zejména podle špatné adresy. Zatímco ta správná adresa je “www.alza.cz”, podvodníci používají “www.alza-cz.pro”. Dále, ačkoliv se jedná o veskrze dobře zpracovanou kopii webu tuzemského prodejce, nachází se tam spousta chyb a překlepů. 

Podvodná stránka Alza.cz | Zdroj: Alza

Podvodná stránka Alza.cz | Zdroj: Alza

Namísto “Doprava ZDARMA” web uvádí “Doprava VOLNÝ”. V objednávce pro změnu stojí “název” namísto “jméno” a pak také “Adresa ulice”, což je trochu krkolomný způsob, jak si říci o něčí bydliště.

Alza dále upozorňuje, že podvodníci na svém falešném webu nabízí v akci “Black Friday” pouze dětské pleny, zatímco opravdová Alza má v nabídce stovky a tisíce produktů. Další závažnou chybou je, že když u podvodníků rozkliknete produkt k nákupu, zobrazí se vám rovnou kontaktní formulář.

Jakmile tam zadáte kontaktní údaje, vyskočí vám stránka s platební branou označena v adresním řádku jako “pay.alza-cz.pro”. Tam po vás podvodníci chtějí zadat číslo karty, datum expirace a třímístný kód ze zadní strany. To však v žádném případě nevyplňujte, nejde o skutečnou objednávku, pouze dáváte šmejdům své platební údaje. Internetovým zločincům dokonce ani není stydno uvést pod formulář “Vaše data jsou bezpečně chráněna”.

Zdroj: Alza.czpodvodná stránka


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud