Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Oblíbené mýty – co dělá baterii vašeho smartphonu dobře, a co ne

Michal Bareš 05.04.2023

Většina uživatelů si myslí, že o bateriích elektronických zařízeních něco ví. Některé z mýtů o bateriích jsou ale jednoduše mylné, nebo přinejmenším zastaralé.

Jak moc škodí bateriím chytrého telefonu, když je nebudete dobíjet na 100 procent? A vadí jim příliš časté připojování a odpojování ze zásuvky? Odpovědi na tyto otázky často obsahují zastaralé mýty. Přečtěte si, jak je to doopravdy.

  • Mýtus: Paměťový efekt

Častá nepravda koluje o tom, že by se měla baterie nabíjet až v okamžiku, kdy je co nejvíce vybitá. To ale dávno pro lithium-iontové baterie moderních smartphonů neplatí. Pravda to ale byla u starých notebooků, které pracovaly na nikl-kadmiové baterie. Ty při příliš nedočkavém nabíjení kapacitu ztrácet mohly.

  • Mýtus: Špatné napájecí adaptéry

V případě současných smartphonů, které se nabíjejí pomocí USB kabelu, nic takového jako nevhodný napájecí adaptér neexistuje. Požadovaný tok energie si určuje samotný telefon a napájecí adaptér mu v nejlepším případě dokonale vyhoví. Pokud se ale na ideálně rychlém nabíjení telefon a adaptér nedohodnou, spustí se standardní nabíjení, které smartphone nemůže ohrozit. Proto můžete používat všechny typu napájecích USB adaptérů a například nabíjet iPhony pomocí nabíječek pro Android. Ne všechny smartphony a adaptéry však podporují stejné technologie rychlého nabíjení. Poškození nehrozí, jen bude nabíjení trvat déle.

  • Mýtus: Napoprvé nabijte naplno

První nabíjení nového chytrého telefonu nemusí trvat nijak zvlášť dlouho, dokonce jej ani nemusíte nabít zcela naplno. Moderním lithium-iontovým akumulátorům je jedno, zda je napoprvé nabijete naplno, nebo ne. Mýtus pochází z minulosti, kdy bylo nutné při prvním cyklu Ni-Mh a Ni-Ca dobré doplnit při prvním nabíjení naplno a “zformátovat” je tak na 100 procent kapacity.

  • Mýtus: Příliš časté a krátké nabíjení baterii škodí

Ani to není pravda. Je pravda, že baterie vydrží pouze určitý počet nabíjecích cyklů. Jeden nabíjecí cyklus se však může skládat i z několika nabíjecích procesů.

  • Mýtus: Nabíjejte vždy do plna

Nemusíte. Ve skutečnosti se ideální úroveň nabití baterie pohybuje mezi 30 a 70 procenty. Několik krátkých nabíjecích cyklů může být pro baterii z dlouhodobého hlediska skutečně lepší než každé nabíjení na 100 procent.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud