Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Obvinění proti Samsungu: displeje smartphonů řady Galaxy údajně mohou poškodit zrak uživatelů

Jiří Palyza 19.04.2023

Obrazovky, které jsou osazené u některých modelů smartphonů Galaxy, mohou být škodlivé pro oči a způsobovat bolest hlavy. Jakou to má příčinu?

Kapitoly článku

Technologie použitá v obrazovkách OLED může způsobovat nadměrné zatížení zraku a s tím související únavu. Známý informátor Ice Universe nyní zjistil, že tento problém se projevuje obzvlášť intenzivně u některých smartphonů Samsungu.

Problém souvisí s technologií použitých displejů, konkrétně s parametrem pulsně-šířkové modulace (PWM). Ta řídí zapínání a vypínání obrazovkových diod v určité frekvenci. Čím vyšší je hodnota PWM, tím příjemněji vnímá lidské oko obraz, který je na displeji. Pokud je příliš nízká, může docházet k blikání obrazovky, což se následně projeví na bolestech hlavy, poruchách vidění a v krajních případech může vést až k epileptickým záchvatům.

Způsobují displeje mobilních telefonů Samsung problémy s očima?

galaxys23

Nízká hodnota PWM může být u některých typů smartphonů Galaxy zdrojem problémů s očima. | Zdroj: Michal Bareš/Chip

Ice Universe upozornil na to, že hodnota PWM u modelů Galaxy S22 Ultra a S23 Ultra je pouhých 240 Hz. Tato hodnota je v porovnání s konkurencí velmi nízká. Například iPhone 14 Pro má nastavenou PWM na 480 Hz. Smartphony Oppo Find X4 Pro a Vivo X70 Pro+ pracují s 1440 Hz, resp. 1200 Hz. Xiaomi Mi 12 dokonce s 2400 Hz.

V této věci je důležité podotknout, že ne všichni lidé reagují na různé hodnoty frekvencí stejně. Pro uživatele, kteří jsou na zobrazování displejů zvlášť citliví, může být vysoká hodnota PWM užitečná.

V tomto ohledu není od věci se před nákupem smartphonu poradit s očním lékařem. Ti z uživatelů, kteří už vlastní model s nízkou hodnotou PWM, by měli co nejvíce omezit čas strávený sledováním obrazovky. Pomoc slibují také aplikace na ochranu očí.

Zdroj: PhoneArenaXDA Developers


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud