Na vině je pravděpodobně prach, který se za měsíce a možná i roky nahromadil uvnitř notebooku u chladicího bloku, brání správné cirkulaci vzduchu a funguje jako filc. Nejlepší proto bude notebook rozebrat a zbavit ho nechtěných nečistot. Postup rozebrání se liší model od modelu, a proto bude nejlepší, když si správný postup najdete na webu. Použijte weby YouTube, Repair4Laptop nebo Lenovo, kde najdete pořadí, v jakém máte odšroubovat šroubky, a často i video s popisem.
Až proniknete ke chladicímu modulu, odšroubujte šroubky, které drží teplovodivou trubici, chladič a ventilátory. Na žebrech chladiče se drží nejvíce prachu, který časem tvoří pro vzduch neproniknutelnou bariéru. Výsledkem je přehřívání procesoru, případně i grafické karty, což vede k pádům systému nebo ke zpomalování procesoru. Prach odstraňte za pomoci šroubováku a stlačeného vzduchu. Až budete čistit ventilátor, přidržte při foukání jeho lopatky, aby se neotáčely, jinak ho poškodíte.
Pokud chcete, aby váš notebook fungoval opravdu spolehlivě, sejměte i chladicí blok od procesoru a grafické karty. Nemusí totiž dokonale na procesoru sedět, což chladicí schopnosti celého modulu snižuje. Na procesor naneste tenoučkou vrstvu teplovodivé pasty. Ta vyplní malé nerovnosti mezi krytem procesoru a chladicím modulem a dochází pak k mnohem lepšímu odvodu tepla – stačí ale opravdu jen tenoučká vrstva. Pak v obráceném pořadí všechny komponenty a šroubky vraťte tam, kde byly. Pokud vše proběhlo správně, teplo už není takovým problémem a notebook bez problémů funguje. Máte-li zničený ventilátor, budete ho muset vyměnit.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.