Uživatelům Opery se v těchto dnech nabízí povýšení jejich oblíbeného prohlížeče na verzi 11.10, již Opera uvedla v úterý. Hlavními změnami je vylepšený Speed Dial (Rychlý přístup) a podstatně lepší komprese obrázků užívaná funkcí Opera Turbo…
Opera 11.10 totiž podporuje nový obrazový formát se ztrátovou kompresí zvaný WebP, uvedený Googlem. Takto zkomprimované obrázky vypadají mnohem lépe nežli JPEG, přitom mohou být ještě menší. Toho nyní využívá Opera Turbo — funkce, kterou si můžete zapnout na pomalejším připojení, například mobilním. Opera Turbo překomprimovává obrázky obsažené ve stránkách právě do WebP, a tím šetří ještě více přenesených dat (a tedy i vašeho času). Pěkné porovnání výsledku zveřejnil FavBrowser.com.
Speed Dial (v českém překladě „Rychlý přístup“) zobrazuje Opera volitelně co úvodní stránku na nově otevřené kartě (aneb listě, záložce…). Jsou to vlastně náhledy stránek — těch, které si uživatel sám vybere, protože je často navštěvuje. Dříve měla matice náhledů pevné rozměry, například pět na pět, ale šlo zapnout i sedm na pět, nebo skrze opera:config (zapsáno do adresního políčka) ještě více. Nenastavená políčka zůstala prostě prázdná. Nyní se náhledy‑tlačítka přeskupují podle toho, kolik jich je, ale komu to nevyhovuje, může se vrátit k pevnému počtu sloupců.
To však s jedním hloupým omezením, které se dotklo řady pokročilých uživatelů — náhledy už se nezmenšují tolik jako dříve, a tedy jich nelze mít takový počet, aniž jimi musíte rolovat. Například na obrazovku 1024×768 se nyní vejde nejvýše šest sloupců a čtyři řady. Podle vyjádření zaměstnance Opery s přezdívkou „Haavard“ nelze nyní náhledy tolik zmenšovat pro nějaké budoucí záměry Opery, které prozatím nemůže zveřejnit...
Náhledům lze konečně upravit název, takže nesmyslně dlouhý nadpis stránky můžete nyní zkrátit na název webu anebo na něco podobně užitečného.
Náhledy se mohou v určitých časových rozestupech opětovně načítat, a nyní jim lze nastavit, aby se obnovovaly podle toho, jak stránka sama určí v hlavičce HTTP. A pro ty náhledy, které se neobměňují, se Opera nyní snaží najít logo stránky, namísto aby zobrazila zmenšeninu celé úvodní stránky.
Opera nadto přišla s něčím možná převratným: tvůrci webů mají nyní možnost ovlivnit, co se v náhledu ve Speed Dial objeví; dokonce mohou vytvořit jakousi miniverzi svého webu přímo pro Speed Dial; a že ta se pak může ve Speed Dial sama aktualizovat, to slibuje možnosti jdoucí daleko za pouhé náhledy stránek… Opera propaguje seznam stránek, které Speed Dial cíleně využívají. Jenže tolik jiných webových tvůrců Operu obvykle ignoruje…
Za pozornost stojí i to, že veškerá implementace nových možností Speed Dial jen chytře využívá některých webových standardů (anebo de facto standardů).
Opera 11.10 obsahuje vykreslovací jádlo Presto 2.8, které je malinko rychlejší než verze předchozí a o několik dalších bodíků vylepšuje podporu HTML5 a CSS3.
Zmiňme ještě, že pokud některé stránce chybí zásuvný modul (plugin), Opera by nyní měla spustit instalačního průvodce, který umožní plugin snadno doinstalovat.
Vývojáři rozšíření pak možná přijdou na to, jak využít nového dočasného filtru URL, který je nyní pro rozšíření zpřístupněn.
Pro webové vývojáře byl novými možnostmi vylepšen ladicí nástroj Opera Dragonfly — zatím stále v betě.
A konečně, Opera 11.10 je prý úspornější na počítačích přenosných.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.