Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Optimalizace rychlého SSD disku

Pavel Trousil 18.05.2016

Instalace disku typu SSD do počítače je asi nejlepším řešením jeho celkového zrychlení. I toto již tak rychlé zařízení pro ukládání dat lze však ještě dále optimalizovat a zvýšit tak jeho rychlost. 

Na rozdíl od klasických pevných disků nemusíte, nebo přesněji řečeno neměli byste defragmentovat. Proto můžete tuto funkci operačního systému zakázat.

Provedete to tak, že otevřete okno »Tento počítač«, a to například kliknutím na ikonu počítače nebo stiskem kombinace [Windows] + [E]. Klikněte pravým tlačítkem na SSD disk a vyberte »Vlastnosti«. V záložce »Nástroje« najděte nástroj »Defragmentovat…« a klikněte na něj. V okně »Deragmentace disku« klikněte v pravém horním rohu na ikonu »Konfigurovat plán«. Následně je potřeba kliknout na »Vybrat disky…«, kde můžete specifikovat, které disky se mají v zadaném čase defragmentovat. Odstraňte zatržítko u disků a potvrďte tuto volbu pomocí »OK«.

Dokonce i funkce prefetch, která předem připravuje soubory potřebné pro start operačního systému Windows a tím start zrychluje, je v případě SSD disků zbytečná. Vypnete ji následujícím způsobem. Použijte klávesovou zkratku [Windows] + [R] a do řádku »Otevřít« napište příkaz »regedit« a povolte start nástroje »Editor registru«. Zde vyhledejte cestu »HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlSession ManagerMemory ManagementPrefetch Parameters«. Po dvojím kliknutí na položku »Enable Prefetcher« změňte hodnotu na »0« a potvrďte změnu pomocí »OK«.

Probouzí-li se počítač z režimu hibernace, dochází k častým zápisům na SSD disk, což má z dlouhodobého hlediska vliv na jeho životnost. Proto pokud máte v počítači SSD disk, neměli byste používat režim hibernace, ale raději ho úplně vypínat. Dostaňte se do příkazového řádku tak, že po stisku kombinace kláves [Windows] + [R] do řádku »Otevřít« napíšete příkaz »cmd«. Do příkazového řádku napište »powercfg-H off« a příkaz odešlete pomocí [Enter]. Tím režim hibernace zakážete. Mimochodem, vymazáním souboru » hyberfil.sys« z kořenového adresáře, do kterého se ukládá obsah operační paměti při hibernaci, si uvolníte na disku poměrně dost prostoru. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud