Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Otec všech Linuxů: tentokrát se Debian trefil do černého

Jiří Palyza 17.08.2021

Pod kódovým označením Bullseye byl vydán Linux Debian 11. Uživatelům přináší mnoho užitečných novinek, oprav chyb a aktualizací zabezpečení.

Po více než dvou letech vývoje byla vydána jedenáctá verze systému Linux Debian 11 s kódovým označením "Bullseye". Jedná se o verzi LTS, se kterou uživatelé získávají podporu na dalších pět let.

Jedná se o první verzi Debianu, jehož linuxové jádro podporuje také souborový systém exFAT. Softwarový balíček exfatprogs poskytuje uživatelům potřebné nástroje pro vytváření nebo správu datových médií se souborovým systémem, jako jsou například USB flash disky.

Vyzkoušejte si: Linux Debian

debian-logo

Debian 11 (bullseye)

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Stabilní, dobře otestovaný systém. Je vybaven aktuálním softwarem, různými uživatelskými prostředími a jednoduchým instalačním programem. Atraktivní pro začátečníky.

www.debian.org

Debian 11: jaké jsou největší novinky od verze 10

Vývojáři vložili do této verze mnoho úsilí: bylo přidáno více než 11 000 nových softwarových balíčků, ale aby se systém zeštíhlil, bylo zároveň odstraněno 9500 zastaralých balíčků. Další praktickou funkcí je nová sada ipp-usb, která umožňuje na tiskárnách USB tisknout bez ovladače. Konfigurace se provádí automaticky.

Kromě toho byla opravena řada chyb a jako vždy byly odstraněny i potenciální bezpečnostní mezery. Veškeré informace o rozsáhlých změnách naleznete v oficiálních poznámkách k vydání od výrobce (https://www.debian.org/releases/stable/amd64/release-notes/).

Debian 11 Bullseye

Linux Debian 11 je k dispozici ke stažení zdarma. Systém běží ve výchozím nastavení s rozhraním Gnome, ale k dispozici jsou i další varianty s grafickými rozhraními KDE, XFCE a dalšími. Více detailů o před pár dny uvedené nové verzi Debianu se můžete také dočíst v blogu "Debian 11 Bullseye vydán" na stránce www.debian.org/News/2021/20210814.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud