Přejít k hlavnímu obsahu

Pac-Man ve zkumavce

Josef Mika 10.11.2022

Možnosti inteligentních mikrorobotů

Chip 12/2022: Výzkumníci z USA nedávno vytvořili první biologické stroje z kmenových buněk žáby. A nyní je dokonce naučili se rozmnožovat. Biologičtí roboti mohou být nasazeni pro transportování účinných medikamentů v těle nebo pro působení proti znečištění životního prostředí. Při jejich vývoji významně pomáhá umělá inteligence.

V prosincovém Chipu píšeme o tom, že výzkumníci také objevili zcela novou formu biologické reprodukce a svůj objev použili k vytvoření vůbec prvních rozmnožujících se živých robotů. Tyto počítačem navržené a ručně sestavené organismy mohou vplout do Petriho misky, najít tam jednotlivé buňky, tisíce jich shromáždit a sestavit pak malé xenoboty uvnitř svých „úst“. Celé to vypadá, jako když ve videohře Pac-Man požírá kuličky. Od samotných počátků byly při vývoji xenobotů brány na pomoc algoritmy na superpočítačích.

Vedle technických problémů a potřeby masivního financování výzkumu ale u tohoto tématu vyvstávají i etické otázky. Pokud chcete vědět víc, přečtěte si článek v prosincovém Chipu. V prodeji od 16.11.

Obsah: Všechna témata Chipu 12/2022


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud