Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Panasonic Toughpad ve Formuli Ford

redakce 03.09.2014

Tablety Panasonic Toughpad FZ-M1 pomáhají závodním týmům Formule Ford, nejatraktivnější juniorské soutěži jednomístných vozů, která je určena pilotům s ambicí závodit ve Formuli 1.

Nigel Jones, technický delegát britské asociace motoristického sportu MSA pro Formuli Ford, který zodpovídá za technický dohled, tvrdě pracuje na zajištění hladkého průběhu závodní sezóny se zachováním pravidel fair play. Jeho nejdůležitějším pracovním nástrojem je tablet Panasonic Toughpad FZ-M1, díky němuž je jeho role oficiálního dohledu nad dodržováním technických pravidel mnohem snazší.

14939628669-c51460371d-z-nahled

Mým úkolem je zajistit, aby byly závodní vozy konstruovány a servisovány v souladu s technickými pravidly týmu Ford Racing,“ vysvětluje Nigel. „Během závodů kontroluji, zda všechny vozy dodržují technické předpisy a jezdí podle pravidel.

Jedním z klíčových faktorů úspěchu Formule Ford, na rozdíl od jiných mistrovství jednomístných vozů, je fakt, že tato soutěž není omezena na jediný typ konstrukce vozů. Díky volnosti ve výběru konstrukce šasi, motoru a dalších technických prvků automobilu jsou závodní týmy motivovány, aby konstruovaly automobily výjimečných technických kvalit. Tyto závodní vozy dokážou zrychlit z 0 na 100 km/h za 2,6 sekundy a dosahují nejvyšší rychlosti až 257 km/h.

Přísně hlídaná technická pravidla jsou jednou z charakteristik tohoto mistrovství už léta. Tato pravidla stanovila společnost Ford Motor Company prostřednictvím svého týmu Ford Racing ve vývojovém středisku v Duntonu, který pravidla formuluje, aktualizuje a také poskytuje klíčové odborné znalosti technického dohledu nad mistrovstvím a experty na elektroniku.

Diagnostika během víkendu na závodním okruhu

Nejnovější vozy jsou vybaveny elektronickou řídicí jednotkou motoru (ECU), která ovládá motor a zaznamenává údaje o výkonu automobilu během celého závodního víkendu. Nigel může kdykoli připojit svůj tablet Panasonic Toughpad FZ-M1 k řídicí jednotce automobilu a zkontrolovat, zda jsou dodržována pravidla. Zaznamenávané údaje zahrnují data o otáčkách motoru, rychlosti a teplotě motoru a oleje. V případě potíží s motorem mohou inspektoři využít tablet Panasonic Toughpad také k diagnóze příčin a předat svá zjištění pilotům a jejich mechanikům.

Dokonalé zařízení pro automobilové závody

Tablet Panasonic Toughpad je dokonale přizpůsoben našemu pracovnímu prostředí,“ říká Nigel. „Je velice kompaktní a snadno přenosný, takže mám vždy všechna potřebná data a informace po ruce, ať jsem kdekoli. Používám tablet Panasonic Toughpad nejen k načítání a analýze dat ze závodních vozů, ale i k řadě dalších činností během závodu. Zaznamenávám hmotnost pilotů a jejich vozů, mám ve svém zařízení okamžitý přístup ke všem pravidlům a předpisům a můžu tablet použít i k předložení záznamů nehod z palubních kamer ke kontrole sudím.“

Podle zkušeností je tento tablet zkonstruován pro mobilní práci. „Flexibilní technické parametry jsou ideální pro přizpůsobení tabletu specifickým potřebám uživatele. Pomocí ethernetového připojení načítáme data ze závodních vozů a připojení pomocí USB nám umožňuje rychlou výměnu těchto dat. Stylus umožňuje přesně pracovat s formuláři a informacemi na displeji v systému Windows 8 Pro. Tabletům Panasonic Toughpad důvěřuji,“ říká Nigel. „Jsou velmi spolehlivé – svůj tablet mohu během závodního víkendu používat nepřetržitě od pátečního odpoledne až do neděle. Díky baterii vyměnitelné za provozu mi stačí jen vyměnit baterii a pokračovat v práci. Nemusím tablet vypínat a neztrácím tak čas ani rozdělanou práci. Pracuje za každého počasí a v obtížných podmínkách a má dokonale čitelný displej.

Vlastnosti pro práci na závodišti i v zázemí

Tablet Panasonic Toughpad FZ-M1 je zkonstruován pro mobilní profesionály všech oborů. Neobsahuje ventilátor a je poháněn procesorem Intel Core 4. generace. Tento výkonný nový procesor poskytuje vynikající výkon při velmi nízké spotřebě pouhých 4,5 W – konvenční procesory spotřebují až 15 W – díky tomu je velmi nízká i tvorba odpadního tepla. Tablet Toughpad FZ-M1 se dodává se 4 GB RAM (volitelně 8 GB) a 128 GB SSD diskem (volitelně 256 GB). Hmotnost zařízení je pouze 540 g a tloušťka činí pouhých 18 mm. Tablet Panasonic Toughpad FZ-M1 je také velmi flexibilní díky svým konfiguračním portům a integrovanému profesionálnímu rozšiřujícímu modulu. Konfigurovatelné integrované doplňky zahrnují 4G mobilní širokopásmové připojení, GPS a anténu do automobilu. Dále zahrnuje sériový port ve verzi mini, LAN, NFC, čtečku čipových karet, čtečku 1D i 2D čárových kódů, UHF RFID a možnost výměny baterie za provozu. Tablet Toughpad FZ-M1 je standardně vybaven portem USB 3.0 plné velikosti, kartou Micro SD, páskou pro uchycení na jednu ruku, vstupem pro napájení a kartou microSIM.

Díky nejnovější technologii LCD nabízí tablet Toughpad FZ-M1 bezkonkurenční úroveň kvality zobrazení pro všechny uživatele 7" tabletů, ať už pracují v uzavřených prostorách nebo v terénu. Nabízí mimořádně široké pozorovací úhly, zesílené sklo, vysoký kontrastní poměr 500 cd/m² a vysoký jas spolu s antireflexní vrstvou Panasonic, a k tomu displej s rozlišením WXGA (1280×800), který byl vytvořen tak, aby fungoval v jakýchkoliv světelných podmínkách. Displej je kapacitní dotykový a podporuje ovládání až deseti prsty.

Rodina zařízení Toughpad splňuje podobné standardy odolnosti jako produktová řada odolných počítačů Panasonic Toughbook. Tablet Toughpad FZ-M1 prošel testy pádu z výšky 150 cm a disponuje stupněm krytí proti průniku prachu a vody IP65. Je schopen provozu při teplotách od –10 °C do +50 °C.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud