Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Pětiportová USB chytrá dobíječka

redakce 18.04.2017

Společnost TP-Link uvedla na trh novinku, pětiportový dobíjecí obelisk TP-Link UPS40, který dokáže živit najednou až pět nositelných zařízení přes porty USB. Přitom maximální příkon tohoto zařízení je 40 W. Co to znamená?

Výrobce uvádí, že všechny přípojné konektory mají stejnou prioritu. A tak když se třeba na poradě sejde pět kolegů, mohou si svorně zapojit své mobily a tablety do tohoto napájecího a dobíjecího zařízení. Ale může to fungovat i doma, když se večer sejdeme například u nás u televize na kanapi, jsme čtyři plus pět psů. Ale máme dohromady jeden Apple iPhone, tři mobily a někdy se objeví i tablet. Takže pět zařízení najednou. Tím chci naznačit, že právě tohle zařízení může sloužit stejně tak dobře jak v práci, tak i v domácnosti. 

Výrobce o zařízení tvrdí, že maximální proud, který může jeden z pěti portů samostatně poskytnout, je 2,4 A. Tedy, abych byl přesný, najednou tuto proudovou hodnotu mohou dodávat porty dva, na ostatní zbude po 1 A. To je dohromady oněch zhruba 40 W, které se rozdělí na jednotlivé přístroje.

A tak výrobce na obalu svého dobíječe poskytuje informaci, že najednou lze dobíjet dva tablety a až tři mobily. To proto, že tablety potřebují k dobíjení vyšší proud než telefony. Čím víc zařízení ale připojíte – a mohou to být třeba i herní konzole, akční kamery, fotoaparáty, prostě všechna zařízení, která potřebují 5voltový USB port ke svému nabíjení – tím více se jednotlivá zařízení musejí dělit o „dostupný výstupní proud“. Pokud tedy správně počítáte, při pěti voltech je 40 W dosaženo tehdy, když ze zařízení teče celkový proud 8 A. Tato hodnota je maximální možná a zařízení se chová jako proudový zdroj, tedy osm ampér a víc ani ránu. Projeví se to tím, že zařízení se pak budou dobíjet déle. Čím více, tím déle.

V reklamním letáku výrobce, společnost TP-Link tvrdí, že jde o chytrou nabíječku, která dobíjí extra rychle a efektivně. Na obalu zařízení je dokonce údaj o tom, že nabíjení probíhá o 65 % rychleji než při použití běžné nabíječky. Chvíli na krabičce musíte hledat, abyste našli vysvětlivku k této poznámce. Výrobce tvrdí, že toto platí pro telefon Apple iPhone 6s Plus ve srovnání s originální nabíječkou, kterou s tímto telefonem dodává společnost Apple.

No, dívat se na to můžeme všelijak, tento údaj asi platí, když si společnost TP-Link dovolila dát ho na obal svého zařízení, ale prostě my, běžní smrtelníci a uživatelé mobilní techniky vězme, že k dispozici je 8 A výstupního proudu, který se dělí mezi jednotlivá zařízení dle toho, jak je nastavena nabíjecí automatika pro v nich vestavěné akumulátory. Takže když zapojíte jedno zařízení, k dispozici máte 8 A, pokud dvě, pro každou zdířku jsou to zhruba až 4 A. A tak dále. Elektronika nabíjení u tabletů ale limituje odběr většinou na 2,4 A, alespoň tak to je u mého tabletu a tabletu mé přítelkyně.  

Zařízení TP Link s celým názvem 5-Port Ultra Fast USB Charger se dá pořídit za zhruba 800+ korun. A když si vezmete, že některé originální nabíječky pro jeden přístroj (s jedním nabíjecím kabelem) stojí třeba i přes tisícovku, je tahle cena více než skvělá! Má to ale jen jediný problém: každý si musí přinést napájecí kablík k nabíječce se zakončením USB s sebou – a svůj.

Na spodku má nabíječka měkkou vrstvu, zabraňující jejímu pohybu po stole.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud