Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Placení mezi mobily: rychlé převody peněz budou brzy jednodušší

redakce 03.06.2023

Bezkontaktní platby mobilními telefony se stávají běžnou záležitostí. Transakce prostřednictvím technologie NFC (Near Field Communication) jsou však složité. S ultraširokopásmovým rádiem by to mělo být brzy snazší.

Kapitoly článku

Bezkontaktní placení mobilním telefonem dnes plně závisí na zavedeném bezdrátovém standardu NFC (Near Field Communication). Každý, kdo někdy platil pomocí NFC, ví, že se se zařízením musíte přiblížit velmi blízko, protože dosah je jen několik centimetrů.

Blízkost je totiž součástí bezpečnostní koncepce této rádiové technologie. U pokladny to není žádný problém: odemknete aplikaci peněženky, přiložte mobilní telefon k platebnímu terminálu a je to.

Co však zatím prostřednictvím NFC nefunguje, je tzv. peer-2-peer platba, tj. přímá platba z mobilního telefonu na jiný mobilní telefon. Proslýchá se, že Apple na tom již pracuje, ale zatím není nic konkrétního k dispozici. Každý, kdo se chce například s přáteli podělit o účet v restauraci, může nyní rychle převést peníze prostřednictvím jiných aplikací.

nfcpayment

Češi si na bezkontaktní platby rychle zvykli a dost lidí už také platí pomocí mobilního telefonu, nebo například hodinek. | Zdroj: naipo.de/Unsplash

Počet plateb u obchodníků ve druhém čtvrtletí 2022

Počet transakcí Master Card VISA
Celkem 298 700 026 282 359 536
NFC transkace 222 328 907 233 579 521
Transakce tokenem 80 857 023 74 725 170

 Zdroj: Bankovnikarty.cz

Kromě složité infrastruktury v pozadí to ani uživatelé nemají úplně jednoduché, protože nejprve musejí najít správného adresáta platby. Většinou musíte v aplikacích vyhledat jméno, e-mailovou adresu nebo telefonní číslo, někdy dokonce zadat číslo účtu.

Přímé platby by měl usnadnit pilotní projekt, na kterém pracuje výrobce čipů NXP společně s ING Bank. Cílem je přímá platba z mobilního telefonu na mobilní telefon prostřednictvím bezdrátové ultraširokopásmové technologie. UWB (Ultra-wideband) technologie není tak rozšířená jako NFC, ale už se používá například ve sledovacích zařízeních, jako jsou AirTags od společnosti Apple.

samsung

Samsung jako průkopník UWB: výrobce čipů NXP a nizozemská banka ING v současné době testují přímé platby mezi chytrými telefony prostřednictvím ultraširokopásmové technologie UWB. V testovací fázi se k tomuto účelu používají telefony Samsung, například Galaxy S22 Ultra. | Zdroj: Mark Chan/Unsplash

K tomu jsou v mobilních telefonech potřeba UWB rádiové čipy. Pro pilotní projekt je referenčním zařízením čip NXP Trimension SR100T. Jelikož je integrován do současných smartphonů Samsung Galaxy, testy budou probíhat na něm. Trik spočívá v tom, že UWB umožňuje přenos na větší vzdálenosti – mobilní telefony musí být pouze vzájemně spárovány. Chytré telefony se spárují prostřednictvím měření doby běhu signálu. Uživatelé pak musí pouze vybrat kontakt zobrazený v příslušné aplikaci.

Převod peněz přes aplikaci

Placení pomocí UWB je ještě v plenkách. Peníze přátelům však již můžete posílat prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu, i když je to trochu složitější a neprobíhá to přímo ze zařízení na zařízení.

> PayPal: Většina uživatelů se pravděpodobně setkala s funkcí „Odesílání a přijímání peněz“ v aplikaci PayPal. Převod peněz funguje pouze s jinými uživateli služby PayPal a vyžaduje jejich kontaktování vyhledáním jejich jména, uživatelského jména nebo e-mailové adresy. Po nalezení správného uživatele je zbytek snadný: zadáte částku a odešlete.

> Giropay: Aplikace Giropay umožňuje také převody peněz přátelům. Aby to však fungovalo, musíte sdílet příslušné kontakty z adresáře s aplikací Giropay.

> Apple Pay Cash: Apple tuto službu zatím spustil pouze v USA. Uživatelé ji mohou používat k posílání peněz kontaktům prostřednictvím aplikace Zprávy.

>Bankovní aplikace: peníze můžete poslat přátelům pomocí mobilní bankovní aplikace na jejich účet.

Jak funguje mobilní platba přes UWB

1 Instalace aplikací

Během pilotní fáze jsou v každém ze zúčastněných mobilních telefonů vyžadovány dvě aplikace. Aplikace NEAR pro UWB transakce a aplikace ING Banking pro převod peněz.

2 Párování mobilních telefonů

Pro převod peněz musí být na obou zúčastněných mobilních telefonech spuštěna bankovní aplikace. Mobilní telefony jsou pak vzájemně spárovány. Na rozdíl od NFC může být u UWB vzdálenost mezi mobilními telefony i několik metrů.

3 Automatické rozpoznávání

Vzájemně spárované mobilní telefony by se měly automaticky rozpoznat. Směr a vzdálenost se určují na základě měření doby šíření signálu (Time of Flight).

4 Vyberte přijímač

Příjemce platby se v aplikaci objeví automaticky; pro vyhledání kontaktu není nutné zadávat uživatelské jméno, telefonní číslo ani IBAN. Zobrazí se pouze částka, která má být vyplacena

5 Potvrzení platby

Platba musí být v aplikaci výslovně schválena. Po potvrzení následuje biometrické ověření. Všechny zúčastněné strany vidí historii transakcí.

Srovnání bezdrátových standardů

Bezkontaktní platby mobilním telefonem se dnes provádějí prostřednictvím technologie NFC (Near Field Communication). Zde uvádíme nejdůležitější technické údaje ve srovnání s UWB:

UWB NFC
Frekvenční rozsah 3,1-10,6 GHz 13,56 MHz
Dosah 10 až 50 m < 10 cm
Rychlost přenosu dat > 100 MBit/s 424 KBit/s
Latence ca 0,1 ms ca 1 s
Chráněno proti Relay útokům ano, zabezpečení prostřednictvím STS (Scrambled Timestamp Sequence) ne

 

Použití ultraširokopásmové technologie

Ultra-wideband (UWB) je rádiová technologie pro přenos dat ve velmi širokém frekvenčním pásmu s nízkým přenosovým výkonem a zároveň extrémně vysokou šířkou pásma v blízkém dosahu.

Mobilní telefon jako klíč od auta
UWB umožňuje přesné určení vzdálenosti, proto je tato rádiová technologie ideální pro vytvoření klíče od auta v podobě aplikace pro mobilní telefon.

UWB čip pro platby
Jako referenční platforma pro pilotní projekt NEAR se používá čip NXP Trimension SR100T. Tento projekt byl spuštěn v druhé polovině roku 2022 a umožňuje UWB platby z mobilního telefonu na mobilní telefon.

Zdroj: autorský článek


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud