Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Policie ČR konečně zlikvidovala gang falešných bankéřů

Pavel Trousil 24.04.2024
Zdroj: Policie ČR

Stovky podvodných telefonátů, desítky miliónů korun škody – to má na svědomí česko-ukrajinský gang tzv. navolávačů, který se podařilo policii rozkrýt. Zadržela celkem 40 lidí a část ze zadržených skončila ihned ve vazbě.

O podvodných voláních jsme mnohokráte informovali. Organizovaná skupina navolávačů se vydávala za pracovníky České národní banky. Poškozeným volali pod smyšlenou legendou, že došlo k napadení jejich účtu a je třeba k záchraně úspor převést peníze na tzv. „záchranný účet“. 

Řada lidí se bohužel nechala od podvodníků nachytat a například si do počítače nainstalovali program pro vzdálenou správu, čímž podvodníci získali neomezený přístup k jejich internetovému bankovnictví. Případně se nechali přesvědčit, aby peníze vložili do bitcoinmatu.
 

Policii se vzhledem k jejich velmi sofistikované trestné činnosti dlouho nedařilo získat informace vedoucí k osobám pachatelů. Po necelém roce a půl šetření, získávání důkazů, zjišťování podezřelých a rozplétání vazeb mezi nimi, mohlo již minulý týden dojít k tzv. realizaci.

Pomůcky
Pomůcky pachatelů
Zdroj: Národní policie Ukrajina
POlicie
Zabavená technika.
Zdroj: Národní policie Ukrajina

Přes sto policistů z téměř všech krajských útvarů a územních odborů Krajského ředitelství Královéhradeckého kraje ve spolupráci s Národní policií Ukrajiny, Národní centrálou proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) a zásahovými jednotkami z různých částí ČR byli tak minulý týden nasazeni na realizaci zlikvidování navolávacího call centra se sídlem v ukrajinské Oděse. Realizace probíhala ve stejný den a čas na území České republiky a Ukrajiny.

Zadržení
Policie zadržela celkem 40 lidí a část ze zadržených skončila ihned ve vazbě.
Zdroj: Národní policie Ukrajina
Zásah
Zásah národní policie Ukrajina.
Zdroj: Národní policie Ukrajina

Dvacet tři českých občanů (z toho 7 žen a 16 mužů) policisté zadrželi a 17 obvinili ze zvlášť závažného zločinu účast na organizované zločinecké skupině a 12 z nich navíc obvinili ze zvlášť závažných zločinů podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací.

Mohlo by vás zajímat

Policistům se podařilo jak v České republice tak i na Ukrajině dohromady zajistit téměř 50 notebooků, téměř 60 mobilních telefonů, přes 100 sim karet, necelou desítku flash disků a kryptopeněženek, přes 30 platebních karet, téměř půl milionu Hřiven, 80 tisíc dolarů, 1 tisíc Eur, drogy a zbraně. V rámci finančního šetření se nepodařilo na účtech obviněných zajistit žádné finance, jen 3 nemovitosti na území ČR.

Policisté skupině zatím prokázali, že během roku (10/22 - 10/23) spáchali více než 150 skutků se škodou téměř 30 miliónů korun, z čehož přes 22 mil. korun je škoda dokonaná, necelých 1,5 mil. korun ve stádiu pokusu a necelých 4 mil. korun ve stádiu přípravy. Předpokládá se však, že tato skupina má na svědomí dalších několik set skutků, čímž vzroste i způsobená škoda.
 

Mohlo by vás zajímat

plk. Mgr. Jiří Nový, náměstek ředitele NCTEKK pro kybernetickou kriminalitu dodává: "Na zmíněné operaci se podíleli příslušníci Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě společně se svými partnery z Národní policie Ukrajiny a ukrajinské Generální prokuratury. Díky dlouhodobé intenzivní mezinárodní spolupráci a osobní účasti českých policistů na Ukrajině při realizační části operace došlo k rozbití kompletní struktury organizované zločinecké skupiny."

"Trestná činnost v kyberprostoru nezná hranice a její odhalování vyžaduje vysokou odbornost a týmový přístup. Kvalitní práce týmu Krajského ředitelství policie Královehradeckého kraje a intenzivní spolupráce NCTEKKu s partnery na Ukrajině vyústily v likvidaci nebezpečné skupiny, která cílila na české občany. I přes mimořádně obtížnou bezpečnostní situaci na východě Ukrajiny se čeští policisté osobně podíleli na závěrečné fázi operace v ukrajinské Oděse a bezpečně se vrátili zpět domů ke svým rodinám.

Zdroj: Policie ČR, Národní policie Ukrajina

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud