Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Používat starý telefon se nevyplácí: vystavujete se obrovské bezpečnostní hrozbě!

Jakub Fišer 03.10.2022

Asi každý bychom chtěli žít ve světě, kde si stačí koupit jeden telefon a ten vám vydrží do konce života. Bohužel, takhle to nefunguje a všechna elektronika časem degraduje. A to mluvíme nejen o hardwaru, ale pochopitelně i o softwaru.

Kapitoly článku

Fakt, že se vám po 4 až 5 letech začne opotřebovat váš telefon po stránce designu, displeje, reproduktoru nebo třeba baterie, bohužel nelze nijak ovlivnit – maximálně příkladnou péčí a čas od času i návštěvou servisu. Velké riziko však představuje i softwarová zastaralost, kdy váš telefon již vypadl z podpory výrobce a jeho životní cyklus je de facto u konce.

Nejenže v tuto chvíli přicházíte o příval nových funkcí, přicházíte taktéž o příval bezpečnostních aktualizací. A to může být velký problém, přesně na uživatele zastaralých telefonů totiž internetový útočníci cílí nejvíce.

Nepoužívejte zastaralý telefon, radí experti

Před používáním smartphonu se zastaralým operačním systémem upozorňují experti z několika bezpečnostních společností: “Zastaralé telefony jsou plné neopravených chyb, které hackeři záměrně vyhledávají a zneužívají,” uvedlo na dotaz The Sun tiskové oddělení Kaspersky.

“Nákup novějšího podporovaného telefonu vám pomůže chránit se před únikem dat. Bezpečnostní záplaty obsažené v těchto aktualizacích jsou pro zabezpečení vašeho telefonu klíčové,” doplňuje ještě Kaspersky s tím, že právě z tohoto důvodu je také důležité udržovat operační systém aktuální, pakliže máte tu možnost.

Důraz na aktualizace by měli mít uživatelé Androidu i iPhonu, byť právě u jablečných telefonů trvá ukončení podpory někdy i 5 let (u Androidu po 1 až 4 letech). Možná právě kvůli tomu jsou ale uživatelé iPhonů v nebezpečí – podporu totiž mají tak dlouho, že už ani neví, kdy jim skončí a tak přijdou o klíčovou obezřetnost.

Zdroj: MUO, The Suns


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud