Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Poznámkový blok ve Windows 11 konečně dostane vestavěné počítadlo znaků

Pavel Trousil 09.12.2023
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Microsoft neustále vylepšuje aplikaci Poznámkový blok, která je součástí Windows 11, a přidává ji další funkce. Nejnovější z nich je vestavěné počítadlo znaků. S aplikací WordPad už se naopak nepočítá.

Až dosud byli uživatelé, kteří potřebovali rychle zjistit počtu znaků v textovém souboru, nuceni používat alternativy třetích stran, jako je Notepad2 nebo Notepad++. Počínaje verzí Poznámkového bloku 11.2311.29.0, která se už šíří mezi uživatele programu Windows Insider v kanálech Canary a Dev, Microsoft konečně přidal do stavového řádku Poznámkového bloku počítadlo znaků.

"Když je vybrán text, stavový řádek zobrazuje počet znaků jak pro vybraný text, tak pro celý dokument," uvádí Microsoft. "Pokud není vybrán žádný text, zobrazuje se počet znaků pro celý dokument, což zajišťuje, že máte vždy jasný přehled o délce dokumentu."
 

Notepad s pocitadlem znaku
Poznámkový blok bude nově umět počítat znaky.
Zdroj: Zdroj: Screenshot aplikace Poznámkový blok, Microsoft

Microsoft také přidal do kontextové nabídky Průzkumníka souborů položku "Upravit v Poznámkovém bloku", která umožňuje rychle otevřít a upravit jakýkoli soubor pomocí textového editoru Poznámkový blok.

Upravit v Poznamkovem bloku
Microsoft přidal do kontextové nabídky Průzkumníka položku "Upravit v Poznámkovém bloku"
Zdroj: Zdroj: Screenshot aplikace Poznámkový blok, Microsoft

K přepracování a přidání funkcí u Poznámkového bloku došlo už několikrát. Například v prosinci 2021 Microsoft přidal tmavý režim a víceúrovňové opravy. Začátkem tohoto roku byl Poznámkový blok také aktualizován o podporu karet a některá vylepšení pro správu neuložených souborů, jako je například vestavěný indikátor neuložených změn.

Mohlo by vás zajímat

Na Poznámkovém bloku se pracuje, s WordPadem se naopak už nepočítá. S nejnovější aktualizací totiž ze systému tento tolik populární textový editor zmizí. Přitom ve Windows ho bylo možné používat pro základní editaci textu již od roku 1995.

Zdroj: Microsoft 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme