Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Příští týden 15. června končí Internet Explorer: Microsoft už nebude letitý prohlížeč nadále podporovat

Jiří Palyza 07.06.2022

Na své dlouholeté pouti došel dinosaurus mezi internetovými prohlížeči, IE od Microsoftu, do cíle své cesty. Microsoft uživatele upozorňuje, aby po datu 15. června už starobylý prohlížeč nepoužívali.

Pro jednu celou generaci byl Internet Explorer prvním prohlížečem. Mladší uživatelé už s ním možná nikdy nepracovali, protože v dnešních dnech světu internetu dominuje Google se svým browserem Chrome. Letitý prohlížeč od Microsoftu je stále přítomný ve Windows a stále se používá v některých firmách a státní správě, kde je potřeba pro mnoho aplikací.

Přinejmenším ale samostatný program Internet Explorer už brzy skončí. Podle informací od Microsoftu bude jeho provoz pod Windows 10 ukončen 15. června 2022. Stejně jako i v podobných případech v minulých letech, bude i nadále přetrvávat režim Internet Exploreru, a to dokonce i ve Windows 11.

Ukončení Internet Exploreru ale není žádným překvapením. Microsoft už nějakou dobu své portfolio prohlížečů restrukturalizuje. V roce 2015 uvedl na trh verzi Edge, který se měl stát plnohodnotnou konkurencí pro Chrome a Firefox. V počátcích Windows 10 se také počítalo s tím, že časem nahradí vlastní prohlížeč Internet Explorer 11.

Původní verze Edge ale u uživatelů příliš nezabodovala, a nakonec se úsilí Microsoftu o vývoj vlastního prohlížeče ukázalo jako příliš velké sousto. Původní starší verze Edge, která ještě není postavena na Chromiu, proto není od roku 2021 podporována. Nahradil ji novější Microsoft Edge, který je na bázi Chromia. Kromě platforem Windows, Mac, Android a iOS se prohlížeč dočkal také verze pro Linux.

Konec podpory Internet Exploreru

ie11

IE 11 je stále ještě nedílnou součástí Windows 10. V polovině června ale v klientských verzích jako samostatný program končí. | Zdroj: Windows 10/Internet Explorer 11

Jako vždy v případě prohlášení od Microsoftu je ale třeba pozorně naslouchat a číst, co přesně má na mysli. Jednoduchá řešení nejsou v Redmondu zvykem. Před několika lety mohl jednoduše sdělit, že k určitému datu skončí používání Internet Exploreru a všeho, co s ním souvisí. Tvrdé konce ale nejsou ve stylu Microsoftu, což se projevuje i v případě Internet Exploreru.

IE 11 odchází do výslužby, to je jisté už od konce loňského roku. Jedná se o samostatný program, který uživatelé mohou spouštět i pod Windows 10. V příspěvku na blogu Microsoft připomíná, že termín ukončení podpory je 15. června. Od tohoto data už IE 11 nepůjde spustit a místo něj se otevře prohlížeč Microsoft Edge. Týká se to ale pouze klientských verzí Windows 10. IE bude nadále fungovat na následujících systémech:

– Windows 8.1,
– Windows 7 s rozšířenou podporou,
– Windows Server SAC (Semi-Annual Channel),
– Windows 10 Client LTSC (Long-Term Servicing Channel),
– Windows Server LTSC,
– Windows 10 IoT LTSC.

Použití režimu Internet Exploreru v Edge

edge

Prohlížeč Internet Explorer sice končí, jeho technologie ale žije dál v režimu IE pod Edge. | Zdroj: Microsoft Edge

Edge je moderní prohlížeč, který snadno zvládá všechny každodenní úkoly. Ti, kdo stále potřebují engine IE pro starší aplikace, by měli používat Edge a příslušné stránky otevírat v režimu Internet Exploreru. K tomuto účelu slouží sekce v nastavení Edge, která se nazývá Výchozí prohlížeč. Zde je například možné nastavení, aby se v případě stránek, které nejsou kompatibilní s Internet Explorerem, v případě pokusu o načtení vždy použil Microsoft Edge.

Dále můžete spravovat seznam výjimek a obecně povolit aktivaci režimu Internet Exploreru z prohlížeče Edge. Výhodou je, že firmy mají k dispozici moderní prohlížeč, a přitom stále mohou používat staré webové aplikace. Proto už není nutné používat plnohodnotný Internet Explorer. Režim Internet Exploreru bude k dispozici nejméně do roku 2029, takže skrytá technologie dalece přežije Windows 10.

EXPORT DAT Z INTERNET EXPLORERU

import

| Zdroj: Microsoft Edge

Všichni, kdo mají v Internet Exploreru uložená nějaká data, by je měli z prohlížeče exportovat do 15. června 2022. To lze provést poměrně snadno prostřednictvím nabídky »Soubor/Importovat-Exportovat«. Export dat jde také iniciovat prostřednictvím správy záložek. Uživatelé Internet Exploreru, kteří mají další dotazy, mohou využít vyhrazenou stránku Microsoftu pro FAQ.

Data si také můžete importovat v prostředí Microsoft Edge. Odpovídající položku pro import dat z Internet Exploreru najdete v »Nastavení > Profily > Importovat data prohlížeče«.

zasloužený odpočinek

Internet Explorer 11 je prohlížečový vysloužilec, který má význam jen pro některé organizace. Je dobré, že se Microsoft zbavuje starého balastu a uvolňuje prostředky pro úspěšnější Edge, založený na Chromiu.

Prostřednictvím režimu Internet Exploreru ale bude jeho technologie přežívat i v systémech Windows 10 a Windows 11. Čistý řez vypadá jinak, ale Microsoft jasně naznačuje, že IE by měl být používán pouze pro speciální úkoly, jakými jsou např. některé internetové služby v organizacích a státní správě.

Zdroj: Windows IT Pro Blog


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud