Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Pro delší životnost baterie: odborníci doporučují pravidelně nabíjet i staré a záložní mobily

Josef Mika 27.01.2024
Zdroj: Midjoureny (vygenerováno pomocí AI)

Pro někoho to může být překvapivé, ale aby se předešlo problémům s baterií, doporučuje se pravidelně nabíjet i starší mobilní telefony, které nepoužíváte. A věděli jste, že stav baterie vašeho mobilu může přímo ovlivňovat vaši náladu?

Kapitoly článku

Bez chytrého telefonu se obejdete asi těžko. Každodenní a intenzivní používání však neznamená, že znáte všechny triky s ním související. Pokud jde o tak zdánlivě jednoduchý proces, jako je nabíjení baterie mobilního telefonu, může pro vás být následující metoda zcela nová.

Pravidelně nabíjejte také záložní zařízení

Dobíjení telefonu
Záložní nebo starší odložený mobil byste také měli pravidelně nabíjet, aby jeho baterie neutrpěla.
Zdroj: ReadyElements/Pixabay

Nabíjení baterie mobilního telefonu se nemusí vždy týkat jen zařízení, které právě nejvíce používáte. Jedna z praktik, na kterou mnoho uživatelů ani nepomyslí, se týká starších nepoužívaných mobilních telefonů. V žádném případě byste je neměli zanedbávat. Podle odborníků je naléhavě nutné pravidelně napájet i ta zařízení, která používáte jen zřídka. Alespoň pokud chcete, aby dobře fungovala i v budoucnu.

Důvod je jednoduchý: pravidelným nabíjením baterie mobilního telefonu se můžete vyhnout řadě problémů, když budete chtít svůj starý mobilní telefon znovu používat. Například baterie ztrácejí schopnost uchovávat náboj, pokud jsou příliš dlouho vybité. Jiné by se mohly v nejhorším případě v důsledku chemických reakcí vznítit.

Nabíjejte každých tři až šest měsíců

Jak uvádí server LifeHacker, existuje dokonce doporučení pro nabíjení staré baterie mobilního telefonu: každé tři až šest měsíců, v závislosti na typu zařízení a baterie. Při takovém nabíjení by mělo stačit, aby se zařízení dostalo na úroveň 50 procent nabití. Stejně jako jiné chyby při nabíjení mobilních telefonů totiž může naopak i opakované plné nabijení baterie ovlivnit její kapacitu.

Baterie/akumulátory obecně jsou jednou z nejproblematičtějších součástí přenosných zařízení. Na jejich nespolehlivost doplatila u svých jinak špičkových přístrojů řada výrobců. Své o tom vědí i tak velké společnosti jako Smasung nebo Apple. Jasně to ukazuje i nejnovější příklad: společnost Nintendo vyzvala uživatele své úspěšné kapesní herní konzole Switch, aby ji 
(v zájmu delší životnosti baterií) nabíjeli častěji. Více firma své doporučení (zatím) nerozvedla.

Mohlo by vás zajímat

Způsob, jakým nabíjíte baterii svého mobilního telefonu, prozrazuje něco o vaší osobnosti

Londýnská Cass Business School provedla studii, při které sledovala chování zaměstnanců, dojíždějících denně do Londýna za prací v souvislosti se způsoby používání jejich mobilního telefonu. Byli také dotazováni na svou pohodu v souvislosti s úrovní nabití baterie. Výsledky studie jsou poměrně alarmující.

Cestou do práce už mnoho lidí nehledí na to, kolik zastávek jim ještě zbývá, ale měří svou cestu podle stavu baterie svého chytrého telefonu. To ale není všechno: stav baterie mobilního telefonu má také velký vliv i na to, jak se cítí.

  • Vysoká úroveň nabití baterie navozuje pozitivní pocit: vše je možné, všeho lze dosáhnout. 
  • Úroveň nabití baterie pod 50 % naopak může vyvolávat pocity úzkosti a neklidu.

Stav baterie ovlivňuje naši každodenní rutinu

V 60 až 90minutových rozhovorech byly testované osoby dotazovány na své emoční stavy v souvislosti s baterií mobilního telefonu. Ukázalo se, že emoce silně souvisejí se stavem baterie jejich chytrého telefonu. V některých případech nálada na začátku dne přímo závisela na stavu baterie.

Výsledky studie ukazují, že nabíjení baterií výrazně strukturuje každodenní život lidí. Baterie mobilního telefonu například ovlivňuje i spory párů o to, kdo smí nabíjet smartphone hned vedle postele nebo kde se nakupuje, aby měl jeden z partnerů v případě pochybností možnost mobilní telefon nabít.

Zdroj: LifeHacker.com, EurekAlert.org


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud